Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

W życie wchodzi klauzula przeciw unikaniu opodatkowania


podatek
Od 15 lipca wchodzi w życie klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania. Takie rozwiązanie stosuje się w wielu krajach Unii Europejskiej. Urzędnicy będą sprawdzać korzyści podatkowe, które przekraczają 100 tysięcy złotych.

Państwo będzie mogło opodatkować działanie firmy, jeżeli uzna, że jego celem było uniknięcie zapłaty daniny. Firma będzie może zwrócić się do resortu finansów o wydanie tak zwanej opinii zabezpieczającej przed stosowaniem tych przepisów. Jej koszt to 20 tysięcy złotych.

W Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do noweli Ordynacji Podatkowej rząd zapisał, że wprowadzenie klauzuli przyniesie budżetowi państwa blisko 100 milionów złotych rocznie. Ustawa zakłada też powołanie Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Jej funkcjonowanie będzie kosztowało około 200 tysięcy złotych rocznie. W resorcie finansów powstanie też specjalna komórka zajmująca się stosowaniem klauzuli oraz wydawaniem tak zwanych opinii zabezpieczających. Jej działanie będzie wymagało zatrudnienia 20 osób i będzie kosztowało około 1,5 miliona złotych rocznie.

Według wyliczeń resortu zespół będzie zajmował się blisko 50 sprawami rocznie.
Podobna klauzula działała w polskim prawie w 2003 roku. W maju 2004 roku zakwestionował ją Trybunał Konstytucyjny.

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 79 = 86

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl