Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Znów podwyżki od nowego roku


<img src="https://biznes-gospodarka.plportal.pl/wp-content/uploads/2016/06/pracownik.png" alt="pracownik" width="232" height="261" class="alignnone size-full wp-image-1984" /
Pracownicy zarabiający najmniej już nie muszą negocjować podwyżek z pracodawcami, ponieważ rząd zajął się tym trudnym tematem.

Rząd przyjął propozycję minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, które ma obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Będzie to kwota dwóch tysięcy złotych. Jest to o sto pięćdziesiąt złotych więcej niż obecnie oraz o osiemdziesiąt złotych więcej niż chciało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pomysł rządu trafi do Rady Dialogu Społecznego, aby wraz ze związkowcami i pracodawcami został omówiony. Tym samym, niejako przy okazji, powrócił temat minimalnej stawki godzinowej osób zatrudnionej na umowie cywilnoprawnej, która uległaby zwiększeniu z obecnych dwunastu na trzynaście złotych za godzinę. Szacuje się, że zmiana minimalnego wynagrodzenia dotyczyć będzie około miliona trzystu tysięcy zatrudnionych. Odsetek zatrudnionych obecnie na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem wynosi od trzydziestu do sześćdziesięciu procent, w zależności od regionu.

Trudno nie cieszyć się z dodatkowych pieniędzy dla tak znacznej liczny pracowników. Niemniej jednak pomysł rządu ma swoje słabe strony. Nie jest to odkrywcze, że zwiększenie kosztów zatrudniania pracowników powoduje z reguły zmniejszenie zatrudnienia. Przed pracodawcami wyzwanie poniesienia dodatkowych wydatków bez zapewnienia zwiększenia produkcji lub realizacji usług. W ten sposób osiągnąć można krótkowzroczny cel polityczny oraz makroekonomiczny, śmiało założyć można, że wzrośnie poparcie PiS-u oraz konsumpcja. Z drugiej strony przerzucanie kosztów prowadzenia polityki na pracodawców to ostatecznie nie najlepszy pomysł. Firmy słabsze finansowo uciekać będą w szarą strefę oraz inne niż umowa o pracę formy zatrudnienia, być może docelowo wyeksportują stanowiska pracy. Wzrost płacy minimalnej ma także duży wpływ na rynek pracy. Zapewnienie większego dochodu minimalnego zachęci do uczestnictwa we wspomnianym rynku osoby o wyższych kwalifikacjach, co spowoduje, że ci, których kwalifikację są niższe, będą w gorszej sytuacji niż obecnie. Nasz rynek pracy będzie także bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców. Dzisiaj stopa bezrobocia wynosi dziesięć procent, co świadczy, że jest wiele ofert pracy, na które nie ma chętnych. Emigranci, głównie ze wschodu, będą tym samym bardzo ochoczo rywalizować z naszymi rodakami.

Sterowanie zatrudnieniem i rynkiem z pomocą ustaw rządowych w dziedzinie płacy minimalnej nie zapewnia optymalnego rozwoju gospodarki. Rząd chce obecnie znów coś dać, czego najzwyczajniej na świecie nie posiada. W krajach bardziej rozwiniętych od naszego, na poziom wynagrodzeń największy wpływ ma sytuacja gospodarcza. Prawdopodobnie i u nas sprawdziłby się pomysł, aby dobrze prosperująca gospodarka mogła i musiała dobrze opłacać pracowników.

Zbigniew Wolski

Źródła: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/placa-minimalna-zaskakujaco-ostro-w-gore,186,0,2106042.html
http://praca.interia.pl/news-rzad-zdecydowal-minimalne-wynagrodzenie-za-prace-w-2017-r-2-,nId,2218712
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/Beata_Szyd%C5%82o.jpg/800px-Beata_Szyd%C5%82o.jpg

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl