Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Po zniesieniu wiz płace Ukraińców poszły w górę


Od momentu, kiedy Ukraińcy mogą przebywać w krajach UE 90 dni bez wizy, obserwujemy wzrost ich wymagań płacowych – od 15 do 30 proc. w zależności od zawodów – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Upper Job.

Według danych NBP za 2016 rok w Polsce pracuje ok. 770 tys. Ukraińców. Jednak, jak szacują eksperci, w roku bieżącym może być ich już ponad milion. Polscy pracodawcy, chcąc zatrudnić pracowników ze wschodu, muszą się liczyć z wyższymi stawkami – mówi Iwona Załuska, członek zarządu Upper Job.

Jeszcze w maju za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto. Teraz 12 zł (wzrost o 33 proc.). Stawka murarza wynosiła w maju 20 zł netto/godzinę, teraz 25 zł (wzrost o 25 proc.). Tynkarz w maju zarabiał 25 zł netto/godzinę, obecnie 30 zł (wzrost o 20 proc.). Najmniej, o 17 proc., wzrosły oczekiwania płacowe kucharzy. W maju zarabiali oni 12, a obecnie 14 zł/godzinę.

Jak twierdzi ekspertka może to wynikać z sezonowości, a także nadal obserwowanego zapotrzebowania na pracowników ze Wschodu. Zdaniem Iwony Załuskiej może to oznaczać także wzrost wynagrodzeń dla polskich pracowników.

Badanie powstało na podstawie danych zebranych przez ukraińskich partnerów, agencji i pośredników pracy współpracujących z Upper Job. Z przebadanych profesji wynika, że najbardziej wzrosły oczekiwania płacowe pracowników fizycznych.

Autor:
Anna Drozd/ foto 123RF/PICSEL
Źródło:

Bankier

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 − = 3

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl