Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Znany amerykański politolog: za 30 lat Polska będzie potęgą


– Za 30 lat Polska będzie najpotężniejszym państwem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, z ambicjami odgrywania ogromnej roli na arenie międzynarodowej – mówił prezes Geopolitical Futures George Friedman podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.

Słynny amerykański politolog przypomniał, że jeśli chodzi o rozwój technologii, to „wszyscy mamy przekonanie, że świat będzie się bardzo szybko zmieniał”. – Jeśli zaś chodzi o sytuację geopolityczną, uważamy, że będzie tak jak teraz. Obecne mocarstwa pozostaną mocarstwami – powiedział, cytowany w informacji prasowej Konfederacji Lewiatan, George Friedman.

– Nic bardziej mylnego – mówił. Powiedział, że „jeszcze w 1910 r. Europa(link is external) była globalną potęgą, nadawała ton, przewodziła pod każdym względem”. – Czy ktoś wówczas przypuszczał, że w 1950 r., czyli po 40 latach, legnie w gruzach, po dwóch strasznych wojnach, podzielona między USA (link is external)Związek Radziecki(link is external)? Czy ktoś mógł przewidzieć, że po kolejnych 40 latach, czyli w 1990 roku, upadnie Związek Radziecki, a Niemcy się zjednoczą? – pytał Friedman.

Upadek Niemiec i Rosji

Zdaniem amerykańskiego naukowca za 30 lat nadal globalnym mocarstwem pozostaną Stany Zjednoczone, chociaż ich pozycja osłabnie. – Ameryka może się jednak nie obronić, jeśli będzie atakowała kolejne państwa, np. Irak, bez pomysłu, co z nimi począć – ocenił.

Friedman uważa, że podobnie będzie z Chinami, które „teraz są potęgą, ale mają wiele wewnętrznych problemów – dyktatorski rząd, narastające różnice społeczne – dlatego za 30 lat nie utrzymają obecnej pozycji”.

W ocenie prezesa Geopolitical Futures „prawdziwym mocarstwem stanie się Japonia(link is external)”, ale także „będzie rosła w siłę Turcja, która ma szansę wrócić do czasów świetności”.

Friedman przewiduje, że Unia Europejska(link is external) może mieć kłopoty z dalszą integracją państw, oraz prognozuje upadek Niemiec i Rosji. Jego zdaniem gospodarka niemiecka jest w ponad 50 proc. uzależniona od eksportu. Ocenił to jako „ogromne zagrożenie, bo takich proporcji nie uda się utrzymać w przyszłości”, a z kolei Rosja „nie stworzyła nowoczesnej gospodarki”.

Zdaniem amerykańskiego naukowca „w sytuacji, kiedy za 30 lat Niemcy nie będą już potęgą gospodarczą, a Rosja(link is external) znajdzie się w rozsypce, Polska, ze świetnie wykształconym społeczeństwem, urośnie do roli regionalnej potęgi, z ambicjami odgrywania ogromnej roli na arenie międzynarodowej”.

Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie zorganizowała Konfederacja Lewiatan w dniach 27-29 września.

Autor:
fot. arch.PAP/Paweł Supernak
Źródło:

tvp.info.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 4

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl