Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Zielony Ład skończy się ubóstwem energetycznym i obniżeniem standardów życia?


Plan Komisji Europejskiej, znany jako Green Deal lub Zielony Ład, może doprowadzić do ubóstwa energetycznego i obniżenia standardów życia – powiedział w niedzielę prezydent Czech Miloš Zeman w swoim noworocznym przemówieniu do narodu.

„Jednym z niebezpieczeństw, które pojawiło się przede wszystkim w Europie, jest tak zwany Zielony Ład. Z pierwotnie poważnej nauki, zwanej ekologią, powstała religia. I jak każda inna, ta też ma swoich proroków, na przykład pod postacią dziewczyny po okresie pokwitania (18-letniej aktywistki ekologicznej Grety Thunberg – przyp. red.). Europejski Zielony Ład nakazuje nam zaprzestać ogrzewania gazem ziemnym w 2030 roku, a od 2035 roku nie jeździć samochodami z silnikami spalinowymi. Wszystko to osłabiłoby naszą energetykę, doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego i do obniżenia poziomu życia i wskaźników ekonomicznych” – powiedział Zeman w przemówieniu emitowanym przez krajowe kanały telewizyjne.

W grudniu 2019 roku Komisja Europejska uruchomiła projekt Zielony Ład (Green Deal), mający na celu przestawienie się na bardziej ekologiczne życie w Unii Europejskiej. Zielony Ład ma zreformować europejską gospodarkę w taki sposób, aby jak najmniej szkodziła ona środowisku. W ramach tej inicjatywy KE zamierza przedstawić w najbliższych latach szereg inicjatyw i projektów ustaw. Będą one miały na celu m.in. neutralizację klimatyczną gospodarki UE do połowy bieżącego stulecia.

KE chce przyspieszenia reform klimatycznych

Przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen – oświadczyła, że Unia Europejska powinna przyspieszyć realizację założeń reform klimatycznych, aby stać się bardziej niezależną w sferze energetycznej.

Zdaniem komisarz UE ds. energii – Kadri Simson – to właśnie realizacja założeń Zielonego Ładu może rozwiązać problem rosnących cen energii.

„Musimy powiedzieć to jasno. Obecny wzrost cen ma niewiele wspólnego z naszą polityką klimatyczną, a wiele z naszą zależnością od importowanych paliw kopalnych i ich niestabilnymi cenami. Europejski Zielony Ład stanowi jedyne trwałe rozwiązanie problemu energetycznego Europy – więcej odnawialnych źródeł energii i lepsza efektywność energetyczna. W ostatnich miesiącach energia wiatrowa i słoneczna nadal generują najtańszą energię elektryczną w Europie. Nie są narażone na zmienność cen” – powiedziała unijna komisarz.

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl