Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Zastrzeżenia do pakietu mobilności ustanowionemu przez UE


Sześciu premierów państw członkowskich UE chcę zmian w projekcie elektromobilności dotyczącym ustawodawstwa w transporcie międzynarodowym. Są to szefowie rządu Polski, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii i Bułgarii.

Zastrzeżenia dotyczą kabotażu, czyli transportu w krajach, gdzie firma nie ma siedziby. Kabotaż ma być ograniczony do trzech dni, po tym czasie ma nastąpić 60-dniowa przerwa. Samochody miałyby raz na cztery tygodnie wracać do baz. Zdaniem przeciwników tych ustaleń godzą one w interesy państwa członkowskich i powodują niepotrzebne podziały w UE. Premierzy apelują o wykonanie analizy wpływu zmian na sektor drogowy w państwach członkowskich. W liście jest zawarty apel o negocjacje dla znalezienia lepszych rozwiązań, dla efektywności, zapewnienia konkurencji oraz zachowania integralności rynku europejskiego i zasad ochrony środowiska.

Pakiet elektromobilności jest na ostatnim etapie negocjacji. Został przyjęty w kwietniu 2019 roku. Dla wielu firm jest to duży problem i likwidacja wspólnego rynku usług. Ten pakiet to likwidacja działalności dla wielu firm na terenie UE oraz ograniczenie działalności tylko na terenie kraju. Problemem jest również prawo pracy. Jeśli pracownik większość czasu pracy spędza zagranicą powinien podlegać prawu tego kraju w zakresie zatrudnienia. Jest to znaczna trudność dla firm transportowych.

Dorota Smoleńska

Polub Plportal.pl:

Tags:


About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl