Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Zarobki w Warszawie w 2015 roku


Zgodnie z powszechnym przekonaniem płace w Warszawie są najwyższe w Polsce. Potwierdzają to również wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2015 roku firmy Sedlak & Sedlak. Przyjrzyjmy się więc, jakie wynagrodzenia otrzymywali w ubiegłym roku zatrudnieni w stolicy.

Mediana wynagrodzeń osób pracujących w Warszawie wyniosła w 2015 roku 5400 zł brutto miesięcznie. Co czwarty najlepiej zarabiający pracownik zatrudniony w stolicy otrzymywał miesięcznie więcej niż 8800 zł. Warto zauważyć, jak wynagrodzenia w Warszawie wpływają na medianę wynagrodzeń w całym województwie mazowieckim. Mediana płac w województwie z wyłączeniem Warszawy wyniosła już tylko 3400 zł brutto. Natomiast po włączeniu do obliczeń stolicy, mediana dla mazowieckiego wzrosła do 4928 zł brutto.

Bez tytułu

/wynagrodzenia.pl

Zarobki kobiet i mężczyzn

Luka płacowa, czyli różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, w Warszawie w 2015 roku wyniosła 22 proc. Mediana wynagrodzeń kobiet była równa 4700 zł brutto miesięcznie, a mężczyzn – 6048 zł. Wyraźniejsze były różnice między 25 proc. najlepiej zarabiających kobiet i mężczyzn – wśród nich luka płacowa wyniosła 29 proc. Z kolei wśród pracowników najniżej wynagradzanych – niespełna 19 proc.

Bez tytułu/wynagrodzenia.pl

Najwyżej i najniżej opłacane branże

Najwyżej opłacaną branżą w Warszawie, podobnie jak w skali całego kraju, była w 2015 roku branża IT. Tuż za nią w zestawieniu znalazły się telekomunikacja i bankowość. Z kolei najniższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy zatrudnieni w usługach dla ludności oraz kulturze i sztuce.

Bez tytułu

Zarobki w firmach różnej wielkości

Pracownicy zatrudnieni w Warszawie w największych firmach, zatrudniających tysiąc osób i więcej, zarabiali przeciętnie o 50 proc. więcej niż pracownicy zatrudnieni w mikroprzedsiębiorstwach. Zwraca uwagę niewielka różnica w wysokości median płac w firmach dużych i średnich – wyniosła ona tylko 200 zł.

Bez tytułuwynagrodzenia.pl

Wynagrodzenia na różnych szczeblach zarządzania

Dyrektor zatrudniony w Warszawie zarabiał przeciętnie niemal dwa razy tyle co osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym. Z kolei specjalista na pensję dyrektora musiałby pracować nieco ponad trzy miesiące. Pracownik szeregowy potrzebowałby natomiast niespełna dwóch miesięcy, aby zarobić pensję specjalisty.

Bez tytułu/wynagrodzenia.pl

Zarobki na wybranych stanowiskach

Z analizy płac na wybranych stanowiskach wynika, że wynagrodzenia znacznie przekraczające medianę dla Warszawy otrzymywali m.in. architekci – projektanci systemów IT, key account managerowie, główni księgowi czy programiści C/C++. Z kolei najniższe stawki otrzymywali np. kasjerzy, magazynierzy i sekretarki.

Bez tytułu

 

Autor: Artur Szeremeta

Link do artykułu: http://praca.interia.pl/zarobki/news-zarobki-w-warszawie-w-2015-roku,nId,2146811

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

25 − = 23

 

About jarzebskia

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl