Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Zarobki w marketach po podwyżce


Głośnym echem w odbiły się w mediach informacje na temat zarobków w marketach. Największą uwagę przykuły dwie kwestie – wysokie, jak na tę branżę, zarobki w Lidlu oraz ostatnie doniesienia na temat walki związkowców z Tesco o podwyżki i dwukrotne zapowiedzi wyższych płac w Biedronce. Sprawdziliśmy, ile można zarobić, pracując „na kasie”.

Część marketów broni tajemnicy wynagrodzeń, inne mówią wprost o stawkach, jakie proponują pracownikom. Takimi informacjami chętnie podzielili się Kaufland, Biedronka, Lidl oraz Tesco, gdzie stawki dla początkującego kasjera-sprzedawcy zaczynają się od 2200 złotych brutto.

Ile zarabia kasjer?

W ostatnim czasie podwyżki w swoich marketach zapowiedziały dwie firmy – Kaufland oraz Lidl i to one oferują jedne z lepszych stawek na stanowisku kasjera-sprzedawcy w markecie. Kaufland od 1 marca 2017 roku zaproponuje nowo zatrudnionym 2600 złotych brutto, czyli ponad 1800 złotych na rękę. Po pół roku pracy zatrudnieni otrzymują 100 złotych brutto podwyżki, żeby po roku stażu otrzymać na rękę około 2000 złotych. Lidl podaje natomiast stawki, które oferuje pracownikom w zależności od lokalizacji – nowo zatrudnieni mogą liczyć na minimum 2500 złotych brutto. Wyższe stawki są możliwe do uzyskania tylko w niektórych punktach i sięgają kwoty 3300 złotych brutto.

Zarobki w marketach na stanowisku kasjer-sprzedawca
Market Zarobki
Kaufland Od 1 marca – początkujący pracownik 2600 złotych brutto, po 6 miesiącach 2700 złotych brutto, po 1 roku 2800 złotych brutto, po 2 latach 2900 złotych brutto
Biedronka Na początek 2300 złotych brutto, po 3 latach 2600 złotych brutto
Lidl Od 1 marca dla nowo zatrudnionego 2500-3300 złotych brutto w zależności od lokalizacji, po dwóch latach  3000-3800 złotych brutto
Tesco 2295 złotych brutto dla osób z co najmniej półrocznym stażem pracy
Auchan 2000 złotych brutto*
Carrefour 2000 złotych brutto*
* Stawka podana na podstawie wypowiedzi pracowników opublikowanych w serwisie GoWork
Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji biur prasowych oraz opinii opublikowanych w serwisie GoWork (w przypadku Auchan i Carrefour).

Redakcja Bankier.pl zapytała biuro prasowe Carrefour o stawki, na jakie mogą liczyć zatrudnieni w tej sieci. Otrzymaliśmy informację, że wynagrodzenia w bieżącym roku  podlegają w tym momencie negocjacjom i zostaną ustalone dopiero pod koniec pierwszego kwartału. – Wynagrodzenia i pakiet benefitów pozapłacowych są w Carrefour ustalane w drodze dialogu społecznego. (…) Zarobki pracowników są podnoszone regularnie od kilku lat, przy zachowaniu rynkowego poziomu inwestycji – wyjaśnia rzecznik prasowy Carrefour Polska. Według opinii opublikowanych na portalu GoWork, Carrefour, podobnie jak Auchan, oferują pracownikom na początek kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Biuro prasowe Auchan nie podało Redakcji Bankier.pl informacji na ten temat.

Benefity w zawodzie sprzedawcy

Na jakie benefity mogą liczyć zatrudnieni we wspomnianych marketach? Okazuje się, że tutaj dodatki pozapłacowe nie ustępują tym, które proponują korporacje. Niemal standardem okazuje się prywatna opieka medyczna oraz karta Multisport. Dodatkowo część marketów oferuje zatrudnionym bony okolicznościowe oraz wyprawki dla noworodków i pierwszoklasistów.

Dodatki pozapłacowe oferowane pracownikom
Market Benefity
Carrefour Prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie NNW, rabaty na zakupy w Carrefour, karta  Multisport, firma funduje wyprawkę dla noworodka oraz pierwszoklasisty.
Kaufland Ubezpieczenie grupowe, prywatna opieka medyczna, karta Multisport, okolicznościowe bony zakupowe.
Tesco Program Clubcard ze stałą 10-proc. zniżką, program dodatkowych darmowych badań medycznych, bony świąteczne oraz programy rekreacyjne
Biedronka Program rabatowy „Moja Biedronka”, wyprawki dla nowo narodzonych dzieci pracowników oraz dla pierwszoklasistów, program z zakresu profilaktyki zdrowotnej „Razem Zadbajmy o Zdrowie”, w ramach którego firma finansuje szczepienia przeciwko grypie oraz badania profilaktyczne, program „Możesz liczyć na Biedronkę” dla osób w trudnej sytuacji, które mogą uzyskać zapomogę lub nieoprocentowaną pożyczkę, karta Multisport
Lidl Program „Lidl dla Rodziny”, w ramach którego m.in. pracownicy otrzymują wyprawki dla pierwszoklasistów, bezpłatna opieka medyczna Medicover, grupowe ubezpieczenie na życie Allianz, bony świąteczne.
Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych udostępnionych przez biura prasowe.

Bogaty pakiet dodatków pozapłacowych oferuje dla swoich pracowników sieć Jeronimo Martins. Poza ubezpieczeniem grupowym i kartą Multisport, prowadzi m.in. kampanie wspierające pracowników, których rodziny spotkały się z niepełnosprawnością oraz program „Możesz liczyć na Biedronkę”. – W ramach programu „Możesz liczyć na Biedronkę” w roku 2014 udzieliliśmy pomocy 8500 pracownikom i ich rodzinom. Wszyscy pracownicy naszej firmy mają także dostęp do nieoprocentowanych pożyczek na cele mieszkaniowe – informuje Jeronimo Martins.

Codzienna praca sprzedawcy w markecie nie jest łatwa, dlatego też bardzo ważne jest właściwe wynagradzanie pracowników oraz oferowanie im benefitów pozapłacowych.

Weronika Szkwarek

Bankier

Artykuł dodał www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 40 = 43

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl