Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Zarabiamy najlepiej w historii. A i tak trzy razy mniej niż Niemcy


Za osiem godzin pracy przez 5 dni w tygodniu Niemiec zatrudniony na etacie dostaje średnio nawet 3700 euro brutto. W Polsce na tę samą pensję musiałby harować przez ponad trzy miesiące.

Co drugi pracownik w Niemczech zarabia miesięcznie do 3700 euro brutto – tak wynika z wyliczeń niemieckiego portalu Spiegel Online. Takich zarobków pozazdrości niejeden Polak.

Mniejszą pensję otrzymuje zaledwie 20 proc. zatrudnionych. Dodatkowo 30 proc. pracowników w Niemczech posiada wyższe miesięczne wynagrodzenia. Od jakiego progu możemy w Niemczech mówić o najlepiej zarabiających? Wystarczy pensja w wysokości 10.505 euro brutto.

Polak 3 razy biedniejszy

Dla Polaka te kwoty mogą okazać się zawrotne. Mimo że, jak pisaliśmy w money.pl, średnia na poziomie 4635 zł to nowy rekord zarobków w historii kraju. Jeszcze 2 lata temu średnia była poniżej 4 tys. zł. Po raz pierwszy barierę 3 tys. przekroczyła w 2006 roku.

Jeśli więc przyjmiemy, że statystyczny Polak zarabia około 4635 zł miesięcznie brutto. To, przy obecnym kursie euro około wynoszącym 4,24 zł, w przeliczeniu zarabiamy jakieś 1093 euro. To ponad trzy razy mniej niż Niemcy.

W Polsce jak za Gierka

Gdzie w Polsce zarabia się najlepiej? Wśród branż, w których najdynamiczniej wzrosły wynagrodzenia jest górnictwo. Jak pisaliśmy w money.pl, za rządów PiS górnicy mają się niemal tak dobrze jak za rządów Edwarda Gierka.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (ostatnie 3 lata)

W ciągu roku ich wynagrodzenia wzrosły średnio o 16 proc. do prawie 7 tys. zł brutto. Gonią informatyków, którzy w marcu mogli się pochwalić przeciętną pensją powyżej 8 tys. zł brutto. Nawet połowę tej kwoty nie dostanie się w gastronomii czy branży transportowej – wynika z ostatnich danych GUS.

Autor:
Przemysław Ciszak
Źródło:

Money

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 3 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl