Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Zamienić zwykłe okna w zasilane energią słoneczną grzejniki


Przez okna z naszych mieszkań czy biur zimą uciekają ogromne ilości ciepła. Niemniej, badacze z Uniwersytetu w Göteborgu odnaleźli rozwiązanie tego problemu.

Domy jednorodzinne tracą około 20 procent swojego ciepła przez okna. Ten ułamek jest jeszcze wyższy w przypadku wieżowców, które są pokryte większą ilością szkła. Cóż, w takich budynkach rachunki za ogrzewanie są stosunkowo wyższe.

Na szczęście, naukowcy właśnie odnaleźli sposób na to, aby zamienić zwykłe okna w zasilane energią słoneczną grzejniki. Dzięki energii słonecznej temperaturę okien można by zwiększyć o 9,5 stopni Celsjusza.

Korzystając z nanotechnologii, naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu stworzyli plazmoniczne nanoanteny, które silnie absorbują światło i ogrzewają powierzchnię, na której się znajdują. Tą powierzchnią może być w zasadzie cokolwiek, ale najlepiej umieszczać je na szkle. Nawet wtedy gdy cała szyba jest pokryta tymi nanoantenami, ta pozostaje przezroczysta i bezbarwna.

„Opracowaliśmy stosunkowo prosty, tani i skuteczny sposób na przekształcenie zwykłych szyb w zasilane energię słoneczną ekrany, które mogą znacznie zmienić termiczną równowagę w przestrzeni życiowej i roboczej, zwłaszcza jeśli pomyślimy o coraz większej ilości szklanych powierzchni stosowanych w nowoczesnej architekturze.” – powiedział Alexandre Dimitriev, badacz który przewodził zespołowi.

Plazmoniczne nanoanteny

Dimitriev dodał, że chociaż tę technologię opracowano głównie w celu redukcji kosztów ogrzewania, ze względu na charakter nanoanten można by ją wykorzystać w innych dziedzinach, takich jak chłodzenie radiacyjne. Obecnie zespół pracuje nad tym, aby z pomocą swojego wynalazku wywoływać jeszcze większy wrost temperatury poprzez absorpcję promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego.

Kto wie, być może wkrótce ta technologia znajdzie zastosowanie w wieżowcach i nie tylko, a przynajmniej mamy na to nadzieję.

Autor:
Anna Borzecka
Źródło:

psych.org/conowego

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl