
Wzrost produkcji przerósł oczekiwania. Dzięki 500+ rośnie też sprzedaż
Written by publikator, wrz 21, 2016, 0 Comments
Skala wzrostu produkcji przemysłowej przerosła oczekiwania rynku – wskazują analitycy. Dodali, że niekorzystne lipcowe wyniki dot. zarówno produkcji przemysłowej jak i sprzedaży detalicznej, były zdarzeniem jednorazowym.
Dane dotyczące produkcji przemysłowej, która – jak wynika z poniedziałkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego – wzrosła w sierpniu o 7,5 proc. w ujęciu rocznym, to najlepszy wynik w tym roku, a po oczyszczeniu o efekty sezonowe o 5,1 proc. w ujęciu rocznym, to drugi najlepszy wynik w tym roku – zauważają analitycy Raiffeisen Bank Polska.
W komentarzu do danych podkreślili, że wzrosty w samym tylko przetwórstwie przemysłowym były jeszcze silniejsze i sięgnęły 9,4 proc. r/r. „Produkcja była w sierpniu wyższa niż rok wcześniej w zdecydowanej większości branż i ponownie wśród liderów wzrostu znalazły się takie branże jak produkcja samochodów, pozostałego sprzętu transportowego, maszyn i urządzeń czy mebli. Biorąc pod uwagę, że są to branże o dużym udziale eksportu w swojej sprzedaży, dobre wyniki produkcji przemysłowej sugerują, że także słabe wyniki eksportu w lipcu najprawdopodobniej w sierpniu uległy już wyraźnej poprawie” – napisali.
„Skala wzrostu produkcji przemysłowej przekroczyła nasze i rynkowe oczekiwania (odpowiednio 5,9 proc. r/r i 5,75 proc. r/r)” – podkreślili.
Wyraźny wzrost sprzedaży dotyczy wielu kategorii dóbr. (…) Można to wiązać w dużym stopniu z programem 500+
Wzrost sprzedaży detalicznej
Analitycy Raiffeisena zauważyli też, że również wyniki sprzedaży detalicznej, która w ujęciu nominalnym wzrosła w sierpniu o 5,6 proc. w ujęciu rocznym, były wyższe od tych które przewidywali eksperci – 4,45 proc. Sam bank prognozował, że będzie to, 4,1 proc. r/r.
„Po uwzględnieniu deflacji cen koszyka sprzedaży detalicznej (2 proc. r/r), w ujęciu realnym wzrost sprzedaży sięgnął 7,8 proc. r/r, co stanowi najwyższy wzrost od kwietnia 2014r. Dane wskazują na dwucyfrowe tempo wzrostu sprzedaży samochodów, farmaceutyków i kosmetyków, odzieży i obuwia oraz mebli i sprzętu RTV i AGD. To, że wyraźny wzrost sprzedaży dotyczy wielu kategorii dóbr świadczy o generalnym ożywieniu popytu konsumpcyjnego, który w III kwartale wiązać można w dużym stopniu z programem 500+” – napisali w komentarzu do poniedziałkowych danych.
Jak podkreślili, poniedziałkowe dane łagodzą obawy, które zrodziły rozczarowujące wyniki za lipiec, że obserwowane w pierwszym połowie roku spowolnienie koniunktury utrzyma się także w kolejnym kwartale.