Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wzrost PKB w Indiach ujemny po raz pierwszy od 40 lat. Przez pandemię wyniósł -7,3%


W ubiegłym roku fiskalnym przyrost PKB (PKB = Produkt krajowy brutto) w Indiach wyniósł -7,3%. Wygląda na to, że surowe obostrzenia w kwestii wychodzenia z domu nałożone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa miały bardzo poważny wpływ na gospodarkę kraju.

31 maja Indie ogłosiły, ile wyniósł wzrost produktu krajowego brutto ubiegłego roku fiskalnego, który trwał od kwietnia 2020 roku do marca tego roku. W porównaniu z rokiem poprzednim poziom wzrostu spadł o 7,3%.

Lokalne media podają, że to pierwszy raz od około czterdziestu lat, kiedy Indie doświadczają minusowej wartości wzrostu PKB.

Indie są drugim krajem świata po Stanach Zjednoczonych pod względem największej ilości zachorowań na Covid-19, co stało się powodem do tego, by pod koniec marca wprowadzić surowy lockdown, w wyniku którego działalność gospodarcza prawie zupełnie się zatrzymała.

W wielu gałęziach gospodarki, między innymi w sektorze usługowym, budowlanym czy produkcyjnym zanotowano wielki spadek aktywności. Gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa odcisnęło duże piętno na indyjskiej gospodarce.

Z drugiej strony, ostatni kwartał roku fiskalnego, który przypadał na okres od stycznia do marca, zanotował wzrost PKB o wysokości 1,6%, a kwartał poprzedzający go również był już dodatni. Centralny bank Indii przewiduje, że w obecnym roku fiskalnym wzrost gospodarczy znów będzie dodatni i wyniesie około 10,5%.

Obecna sytuacja pandemiczna Indii jest jednak bardzo poważna – 1 maja liczba zakażeń wyniosła ponad 400 tysięcy i cały kraj ponownie został objęty surowym zakazem wychodzenia z domu. Z tego powodu istnieje obawa, że dotychczasowy negatywny wpływ pandemii na gospodarkę będzie się utrzymywał przez dłuższy okres.

Autor: tłum. Magdalena Pirch

Źródło: https://www3.nhk.or.jp/news/html/20210601/k10013061401000.html?utm_int=all_side_ranking-social_005

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl