Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wznowiono notowania akcji China Evergrande; według dewelopera ich sprzedaż spadła w 2021 roku o 38,7%


Widok na biurowiec China Evergrande Centre w Hongkongu (fot.: Bobby Yip/Reuters).

PEKIN – Zakontraktowane transakcje zadłużonego dewelopera China Evergrande gwałtownie straciły na wartości, co jest skutkiem kłopotów ze spłaceniem wierzycieli giganta rynku nieruchomości.

We wtorek okazało się, że zakontraktowane transakcje firmy na nieruchomości wyniosły w zeszłym roku łącznie 443,02 miliarda juanów (69,22 miliona dolarów), notując spadek o 38,7% z 723,25 miliardów juanów w zakontraktowanych transakcjach w 2020 roku.

Notowania akcji Evergrande wznowiono w Hongkongu we wtorkowe popołudnie, próbując utrzymać zysk na poziomie 3%.

Sprzedaż została wstrzymana o 9 rano w poniedziałek, gdy akcje osiągnęły 1,59 dolara hongkońskiego (20 centów amerykańskich) za sztukę. Jak podaje FactSet, to niewiele powyżej najniższej wartości w środku dnia, wynoszącej 1,42 dolara hongkońskiego za akcję, co miało miejsce 24 grudnia.

Akcje spadły o ponad 88% w przeciągu ostatnich 250 sesji giełdowych. Fitch Ratings twierdzi, że przedsiębiorstwo nie zapłaciło wierzycielom w grudniu, popadając w stan niewypłacalności.

Evergrande, drugi największy chiński deweloper pod kątem sprzedaży w 2020 roku, jest największą chińską agencją nieruchomości pod względem emisji zagranicznych długów denominowanych w dolarach amerykańskich, która wyniosła w zeszłym roku 19 miliardów dolarów. Deweloper uzbierał wówczas łącznie 300 miliardów dolarów należności.

Przedsiębiorstwo powiedziało we wtorek, że „będzie nadal aktywnie angażować się w kontakt z wierzycielami, dążyć do uniknięcia ryzyka, oraz chronić uzasadnione prawa i interesy obu stron”.

Deweloper dodał, że nakaz rozbiórki jego projektu o nazwie Ocean Flower Island dotyczył jedynie 39 budynków.

Publiczne oświadczenia Evergrande usiłowały upewnić inwestorów, że firma wykańcza i dostarcza klientom ich mieszkania. Jednak popyt na przyszłe projekty dewelopera maleje.

Roczne wyliczenia wskazują na zakontraktowane transakcje o wartości zaledwie 720 milionów juanów w przeciągu jedynie dwóch miesięcy, pomiędzy 21 października a 31 grudnia. Dla kontrastu, zakontraktowane transakcje w sierpniu osiągnęły 38,08 miliarda juanów, i wyniosły 3,65 miliarda juanów pomiędzy początkiem września a 20 października.

S&P Global Ratings ostrzegło w listopadzie, że niewypłacalność Evergrande jest „wysoce prawdopodobna”, od kiedy firma nie jest w stanie sprzedać nowych nieruchomości. Podobnie jak inni deweloperzy w Chinach, model biznesowy Evergrande opiera się w dużej mierze na sprzedaży mieszkań klientom, zanim zostaną one ukończone.

Kłopoty Evergrande wzbudziły obawy o ogólną kondycję ogromnego przemysłu nieruchomości w Chinach.

Chińskie władze nazwały przedsiębiorstwo „wyjątkowym przypadkiem”. Analitycy zaznaczyli, że w przeciwieństwie do innych deweloperów, Evergrande poczyniło niewielki postęp ku spełnieniu nowych zasad dotyczących działania przemysłu w stanie zadłużenia.

Mimo to, jeden z czołowych chińskich deweloperów, który spełnił rządowe wymogi dotyczące zadłużenia, również ostrzegł przed spadkiem sprzedaży.

Shanghai Shimao powiedział inwestorom pod koniec grudnia, że trudno będzie osiągnąć cel sprzedaży zakontraktowanej na cały rok w wysokości 38 miliardów juanów, ponieważ jak wynika z dokumentacji, sprzedaż w pierwszych 11 miesiącach roku wyniosła 28,2 miliarda juanów. Oprócz spadków akcji, obligacje firmy gwałtownie poszły w dół w przeciągu ostatnich kilku miesięcy.

Źródło: https://www.cnbc.com/2022/01/04/china-evergrande-says-contracted-sales-dropped-38point7percent-in-2021.html

Autor: Evelyn Cheng/CNBC

Tłum.: Marcin Lejza

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl