Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wysokie ceny gazu. Skąd się wziął kryzys energetyczny w Europie i jak długo może potrwać?


Gaz drożeje, bo wzrasta popyt na paliwo w UE. Co jest tego powodem? Między innymi polityka klimatyczna, która chce traktować gaz jako paliwo przejściowe w zielonej transformacji. Jednak cena tego strategicznego surowca wpływa na całą gospodarkę – począwszy od inflacji, na bezpieczeństwie energetycznym kończąc. Ceny gazu są coraz wyższe. Skąd się wziął kryzys energetyczny w Europie i jak długo taka sytuacja może potrwać?

Sytuacja ta odwróciła się o 180 stopni po deklaracjach prezydenta Rosji. Władimir Putin obiecał zwiększenie dostaw gazu do Europy i stwierdził, że sprzedaż tego surowca na Zachód będzie rekordowa. Dodał też, że transfer przez Ukrainę może być wyższy, niż przewidują to kontrakty Gazpromu z rządem w Kijowie.

W Polsce nie jest inaczej. Cena kontraktu na gaz (1MWh) z dostawą w listopadzie wynosiła w grudniu około 560 zł. Dla porównania na początku sierpnia było to nieco ponad 200 zł. To notowania z Towarowej Giełdy Energii.

Drugim powodem jest rosnący popyt na gaz ze strony budzących się po pandemii gospodarek azjatyckich. Azjaci kupują LNG, czyli skroplony gaz, płacąc wyższe ceny niż inni odbiorcy. Szczególnie aktywni na tym rynku są Chińczycy, którzy licytują powyżej stawek rynkowych i kupują kolejne ładunki w przetargach. Analitycy sądzą, że chiński popyt utrzyma się jeszcze długo, bo rząd ChRL zabezpiecza zapasy gazu przed zimą.

Czytaj więcej: 300gospodarka.pl/analizy/wysokie-ceny-gazu-ceny-energii-gazprom-rosja-polska-inflacja-stopy-procentowe-jak-dlugo-moga-sie-utrzymywac

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl