Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wynalazki utalentowanych Rosjan: pięć rosyjskich startupów


startup
Redakcja Sputnik przedstawia rosyjskie projekty innowacyjne, które mają szansą zdobyć światowy rozgłos w ciągu najbliższych lat.

Przedstawiamy pięć kolejnych innowacyjnych projektów Rosji, które zdaniem redakcji Sputnika mają wszelkie dane ku temu, by już w najbliższych latach zdobyć popularność na skalę światową.

Prezentacja projektów odbyła się na Start UpShow — show pokazującym rozwój małego i średniego biznesu, które wraz ze Sputnikiem uruchamia specjalny projekt poszukiwania i wsparcia startupów w ponad 30 państwach.


Niekończące się USB

Rosyjskim wynalazcom udało się raz i na zawsze rozwiązać problem braku pamięci na nośnikach elektronicznych. Przechowywać na jednym urządzeniu nieograniczony rozmiar informacji pozwoli startup FlashSafe autorstwa zespołu rosyjskiego biznesmena Aleksieja Czurkina.

„Najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo. Do stworzenia chmury z informacją nie potrzeba loginu, hasła, ani nawet wyszukiwarki. Autoryzacja odbywa przy pomocy klucza USB. Wszystkie pliki są szyfrowane na poziomie klienta, my nawet nie wiemy, że użytkownik przechowuje coś na serwerze” – opowiedział konstruktor. 

Innowacje Rosjan cieszą się zainteresowaniem również poza granicami kraju. „Niedawno minister obrony Kuby wyraził zainteresowanie współpracą” – powiedział Czurkin.

Gigantyczny tablet

Wynalazek przedsiębiorcy Iwana Aliochina stanowi dwumetrowy aparat z ekranem dotykowym, kamerą i czytnikiem kart. Pierwsze skojarzenie nasuwające się na widok BigPad: to zwiększona wersja zwykłego tabletu.

„Na to urządzenie można ściągnąć dowolną informację. Tablet może stać się platformą reklamową, automatem do zakupów w sklepie internetowym, a nawet kioskiem handlowym” – powiedział Iwan Aliochin. – „98% części produkowanych jest w Rosji, a większość nabywców to zagraniczne kompanie” – dodał. 

Na daną chwilę ponad 5 tysięcy przyrządów eksportowano do innych państw. W Dubaju Big Pady stoją już w galeriach handlowych, w Austrii przez Big Pady przechodzą bitcoiny, a w Kolumbii tablety planuje się postawić w metrze dla użytku publicznego.


Pakowane mleko prosto od krowy

Innowacyjna technologia 30Sec Milk pozwala pasteryzować i pakować mleko 30 sekund po wydojeniu krowy. Już nie trzeba czekać, aż mleko z farmy przejdzie przez kilka etapów obróbki.

Technologia wygląda tak: pompy próżniowe doją krowę, potem mleko przechodzi przez filtr i pasteryzuje się w ciągu 10 sekund przy temperaturze 75ºС,  następnie jest schładzane do 3–5ºС i rozlewane w opakowania. Na każdym opakowaniu nabywca znajdzie QR-код. Skanując go na smartfon może zobaczyć fotografię krowy, otrzymać informację o jej wieku, rasie i sposobie karmienia. 

Biznesmen Andriej Kutejnikow opowiedział Sputnikowi o dalszych planach rozwoju projektu: „Nie planujemy sprzedawać swojego urządzenia ani mleka. Nasz wariant to sprzedaż licencji na technologię. W tej chwili projekt znajduje się na etapie opracowywania prototypu seryjnego. Setki zgłoszeń od rolników z całego świata czekają na właściwy moment”. 

Personalna kosmiczna niania

System satelitarny Geolife Baby autorstwa kompanii Geolife zastąpi rodzicom nianię. Dzięki danemu systemowi rodzice mogą nie martwić się o bezpieczeństwo swoich dzieci. W czasie rzeczywistym można będzie obserwować przemieszczanie się dziecka i wskazywać strefy, w których może ono znajdować. 

Na razie geografia produktu ogranicza się do Moskwy i obwodu moskiewskiego. Ale ta interesująca technologia już zaciekawiła inne milionowe miasta. 

„Gadżet wchodzący w skład systemu GEOLIFE BABY określa położenie dziecka z dokładnością do trzech metrów. Przy pomocy naszego urządzenia można określić nie tylko geograficzną długość i szerokość, ale i wysokość nad poziomem morza” – opowiedział prezydent grupy Geolife Anatolij Kurmanow.

Jeszcze raz wynaleźć koło

Koło-motor Duyunova to perspektywiczne opracowanie, które możliwe, że w krótkim czasie znajdzie zastosowanie w przemyśle samochodowym. Z wyglądu to zwykłe koło, jakie montuje się na rowerach elektrycznych. W rzeczywistości projekt Duyunova ma uproszczoną konstrukcję i podwyższoną moc. Koncepcja asynchronicznego silnika bez magnesów w kole pozwala na dziesięciokrotne zmniejszenie kosztów produkcji, co czyni je wyjątkowo atrakcyjnym dla producentów samochodów. 

„W tej chwili projekt znajduje się na etapie poszukiwania organizatorów produkcji. Ludzie są zainteresowani opracowaniem, ale większość z nich gotowych jest kupować lub inwestować pieniądze, ale nie organizować produkcję” – powiedział inwestor projektu, kierownik oddziału inwestycyjnego firmy Symex Siergiej Siemionow.

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 4

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl