Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wykształceni opuszczą Wielką Brytanię


Wielka Brytania będzie musiała się zmierzyć z drenażem mózgów – tak wynika z najnowszego badania firmy Deloitte “Power up”. 36 proc. mieszkających tam pracowników spoza Zjednoczonego Królestwa rozważa wyjazd z kraju w ciągu najbliższych pięciu lat. 47 proc. z nich to wysoko wykwalifikowani pracownicy.

W Wielkiej Brytanii pracuje obecnie 3,4 mln osób pochodzących spoza Zjednoczonego Królestwa i stanowią one 11 proc. całkowitej siły roboczej tego kraju. Deloitte poszukał odpowiedzi na pytanie, czy brexit wpłynie na drenaż mózgów z Wielkiej Brytanii oraz w jaki sposób zmieniło się postrzeganie tego państwa po decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Odzwierciedlenie tej opinii widać w niedawnym badaniu przeprowadzonym przez firmę Deloitte. Wynika z niego, że Wielka Brytania jest uważana za jedno z ulubionych kierunków emigracji – zarówno jeśli chodzi o sam poziom życia, jak i pracę. Możliwości, jakie daje praca w Zjednoczonym Królestwie, to jedne z kluczowych atutów tego państwa. 83 proc. wykwalifikowanych respondentów z Unii Europejskiej powiedziało, że mogłoby przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii, jeśli byłyby ku temu sprzyjające warunki. 94 proc. wykwalifikowanych osób spoza UE również wykorzystałoby okazję do przyjazdu.

Jakie czynniki wpłynęły na postrzeganie Wielkiej Brytanii jako atrakcyjnego kierunku? Według osób, które obecnie tam pracują, są to przede wszystkim możliwości zatrudnienia, różnorodność kulturowa oraz dobre warunki życia dla rodziny.

Drenaż mózgów z Wielkiej Brytanii

Brexit zmienił sposób postrzegania Wielkiej Brytanii jako docelowego kraju emigracji – 33 proc. osób pochodzących spoza Wysp uważa ten kierunek za mniej atrakcyjny. Według raportu Deloitte 65 proc. wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy pracują w Zjednoczonym Królestwie, ale pochodzą z innego kraju Unii Europejskiej, uważa to państwo za mniej atrakcyjne, 49 proc. ankietowanych zatrudnionych w UK, ale pochodzących spoza UE, podziela tę opinię.

Respondenci odpowiedzieli również na pytanie o to, czy i kiedy zamierzają opuścić Wielką Brytanię.

Osoby deklarujące wyprowadzkę z Wielkiej Brytanii

Obywatele Unii Europejskiej

Obywatele spoza Unii Europejskiej

Słabo wykwalifikowani
Wysoko wykwalifikowani

Słabo wykwalifikowani

Wysoko wykwalifikowani

W ciągu najbliższych 12 miesięcy
6 proc.
15 proc.
6 proc.
8 proc.

W ciągu następnych 3 lat
12 proc.
22 proc.
12 proc.
19 proc.

W ciągu następnych 5 lat
9 proc.
10 proc.
9 proc.
11 proc.

Źródło: badanie Deloitte “Power up!”

Z powyższych danych wynika, że niemal połowa wysoko wykwalifikowanych pracowników, obywateli Unii Europejskiej, rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii. To oznacza, że brexit wpłynie na przeprowadzkę osób pochodzących z państw Wspólnoty Europejskiej w większym stopniu niż obywateli państw spoza UE.

Rozmowy z pracownikami o brexicie

Deloitte podaje, że większość pracowników nie czuje się odpowiednio poinformowana na temat skutków brexitu dla nich samych i firmy, w jakiej pracują.

– Wyniki referendum były gigantycznym szokiem dla City jako miejsca tak bardzo międzynarodowego, gdzie pracują ludzie z całego świata i gdzie mają miejsce operacje istotne dla tak dużej części kontynentu. Prawdopodobnie sądzono, że Wielka Brytania jest nieodłączną częścią Unii Europejskiej i to się nigdy nie zmieni. Dzisiaj czuć dużą niepewność w związku z tym, jak Brexit będzie przebiegał. Na ile dotknie jedną z głównych stolic finansowych świata, jaki będzie miał wpływ na mieszczący się tu biznes i jakie przełożenie na ilość miejsc pracy – mówiła w rozmowie z Malwiną Wrotniak-Chaładą Aneta Buchert, pracująca w finansowej dzielnicy Londynu od blisko 10 lat.

Zdaniem respondentów 52 proc. zatrudnionych otrzymało nikłe lub nie otrzymało wcale informacji na temat skutków brexitu. Jedynie 11 proc. pracowników przyznało, że rozmowy z pracodawcą były wyczerpujące.

Autor:
Weronika Szkwarek
Źródło:

Bankier

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

48 + = 57

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl