Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Włochy: ekonomia w czasach zarazy


Ponad 23 miliardy euro straci włoska branża hotelarska i gastronomiczna. Kolejne 16 miliardów nie wpłynie do kas firm zajmujących się usługami transportowymi oraz produkcją samochodów. Kryzys dotknie także kulturę: w tej dziedzinie można się spodziewać strat na poziomie ponad 8 miliardów euro. To tylko częściowa lista branż, które ucierpią na skutek pandemii koronawirusa. Szacuje się, że łączna wysokość strat osiągnie pułap 52 miliardów euro. Są to obliczenia przygotowane przez Confcommercio. Ponadto organizacja zakłada, że ekonomiczne ,,odbicie” Italii nastąpi dopiero w październiku.

,,Wraz z przedłużającym się okresem przestoju w branży produkcyjnej, w handlu, turystyce, usługach, transporcie, a także w wolnych zawodach — i biorąc pod uwagę, że ta sytuacja może potrwać jeszcze przez jakiś czas — ekonomiczna recesja oraz spadek dochodu z konsumpcji dóbr i usług mogą się jeszcze zwiększyć” – mówi jedna z członkiń Confcommercio.

Zdaniem organizacji, wobec rozwoju epidemii, nie wydaje się, aby możliwy był optymistyczny scenariusz, wedle którego powrót do ekonomiczno–gospodarczej normalności miałby nastąpić we Włoszech już w czerwcu. W takim wypadku można byłoby zakładać straty na poziomie jednego punktu procentowego PKB i 18 miliardów euro z racji obniżonego popytu na dobra i usługi.

Nowe otwarcie bardziej prawdopodobne jest dopiero na początku października. W razie zaistnienia tego wariantu może dojść do obniżenia PKB nawet o 3%, a wpływy z konsumpcji zmaleją o ponad 52 miliardy euro. Przy przygotowywaniu tej prognozy wzięto już pod uwagę pomoc finansowa ze strony rządu, przewidzianą na podstawie ostatniego dekretu.

W oczekiwaniu na kolejny dokument, który ma jeszcze zwiększyć transzę wsparcia dla podźwignięcia kraju z kryzysu, Confcommercio zakłada, iż w konsekwencji epidemii koronawirusa najbardziej ucierpi branża hotelarska i restauracyjna (-23,4 mld w 2020 roku), transport i sprzedaż samochodów (-16,5 mld), kultura i rozrywka (-8,2 mld) oraz przemysł odzieżowy (-6,6 mld).

Tłum. Katarzyna Berto

Źródło:https://www.repubblica.it/economia/2020/03/26/news/confcommercio_coronavirus_stime_calo_pil_consumi-252350072/

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , ,


About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl