Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Właściciel Marlboro chce kupić firmę, która produkuje inhalatory dla astmatyków. Organizacje charytatywne na rzecz zdrowia próbują temu zapobiec


Brytyjska firma, która wytwarza produkty do leczenia chorób płuc, może trafić w ręce jednego z największych na świecie producentów papierosów. Wywołało to oburzenie organizacji charytatywnych, które wezwały brytyjski rząd do zablokowania transakcji.

Producent Marlboro – Philip Morris International (PMI) – zwiększył swoją ofertę dla firmy farmaceutycznej Vectura do ponad miliarda funtów, próbując odeprzeć konkurencyjną ofertę amerykańskiej grupy private equity Carlyle. Zmieniona oferta pojawiła się zaledwie kilka tygodni po tym, jak „tytoniowy gigant” ogłosił, że w ciągu dekady zaprzestanie sprzedaży papierosów Marlboro w Wielkiej Brytanii.

W oświadczeniu PMI poinformowało, że zwiększyło swoją ofertę kupna firmy Vectura do 1,65 funta za akcję, wyceniając producenta inhalatorów dla chorych na astmę na 1,02 miliarda funtów. Ta transakcja zwiększyłaby ambicje giganta tytoniowego, który w ciągu najbliższych czterech lat planuje generować ponad połowę swoich przychodów netto z produktów antynikotynowych, takich jak e-papierosy i leki oddechowe. Obecnie PMI sprzedaje papierosy na ponad 175 rynkach.

Firma Vectura wyprodukowała 13 leków wziewnych przeznaczonych do leczenia chorób płuc, w tym astmy dla firm takich jak Novartis (NVS) i GlaxoSmithKline (GSK). Obecnie wraz z inną brytyjską firmą, Inspira Pharmaceuticals, pracuje nad metodą wziewną leczenia Covid-19. „PMI zamierza prowadzić Vecturę jako autonomiczną jednostkę biznesową, która będzie stanowić podstawę działalności PMI w zakresie terapii wziewnych” – powiedziało Philip Morris International.

Firmy tytoniowe znajdują się pod presją dywersyfikacji w obliczu malejącej liczby palaczy, nacisków ze strony rządów na ograniczenie rozpowszechnienia i zmniejszenie niebezpieczeństwa związanego z paleniem oraz działań inwestorów zmierzających do usunięcia wyrobów tytoniowych ze swojej oferty produktów. Firma Philip Morris International zainwestowała 8 miliardów dolarów i zatrudniła dziesiątki naukowców i techników, których zadaniem jest opracowanie alternatywnych rozwiązań dla papierosów, w tym swojego sztandarowego produktu IQOS, który podgrzewa, a nie spala tytoń. Firma kupiła również niedawno przedsiębiorstwo Fertin Pharma, które produkuje doustne leki na ból, alergie i inne dolegliwości. Firma Philip Morris International została w 2008 roku oddzielona od zarejestrowanej na nowojorskiej giełdzie firmy Altria. Jest ona właścicielem Philip Morris USA, która sprzedaje w Stanach Zjednoczonych takie marki papierosów jak Marlboro, Virginia Slims, Parliament i Merit.

Ostry sprzeciw wobec umowy

Organizacje charytatywne działające na rzecz zdrowia sceptycznie podchodzą do planów Philip Morris International i wezwały rząd Wielkiej Brytanii, aby zablokował transakcję z firmą Vectura, w obawie przed umożliwieniem w ten sposób branży tytoniowej wpływania na politykę zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii.

„To ironia, że firma tytoniowa chce inwestować w przemysł ochrony zdrowia płuc, podczas gdy to właśnie korzystanie z ich produktów jest najczęstszą przyczyną występowania chorób układu oddechowego, w tym szczególnie raka płuc” – powiedziała w zeszłym miesiącu w oświadczeniu szefowa organizacji charytatywnej Cancer Research UK, Michelle Mitchell. Akcje tytoniowego giganta spadają po doniesieniach o potencjalnych nowych regulacjach dotyczących papierosów. „Jeśli PMI naprawdę chce pomóc, mogliby przestać promować i sprzedawać swoje produkty” – dodała.

W liście do rządu Wielkiej Brytanii organizacje Cancer Research UK British Lung Foundation i Action on Smoking and Health stwierdziły, że istnieje „ogromny niepokój” odnośnie czerpania zysków z leczenia takich schorzeń jak astma, rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli przez firmę tytoniową. „Istnieje realne ryzyko, że firma PMI wykorzysta tę transakcję, aby legitymizować udział przemysłu tytoniowego w debatach na temat zdrowia w Wielkiej Brytanii. Nie można dopuścić, aby tak się stało” – powiedziały organizacje, wzywając tym samym rząd do interwencji.

Zmieniona oferta Philip Morris pojawiła się zaledwie dwa dni po tym, jak firma Carlyle podniosła swoją własną ofertę przejęcia firmy Vectura do 1,55 funta za akcję. Vectura zarekomendowała akcjonariuszom ofertę Carlyle, wyrażając obawy związane z byciem kontrolowanym przez Philipa Morrisa i twierdząc, że może być „lepiej pozycjonowana pod kontrolą Carlyle”. Kilka dni później firma oświadczyła, że wycofuje tę rekomendację, ale nie ma zamiaru rekomendować oferty Philip Morris International.

Według brytyjskich organów regulacyjnych bitwa o przejęcie przedsiębiorstwa wejdzie w proces aukcyjny, jeśli rywalizujący ze sobą oferenci nie złożą w najbliższych dniach ostatecznych ofert.

 

Autor: Hanna Ziady

Tłumaczenie: Aleksandra Stawiarz

Źródło: https://edition.cnn.com/2021/08/09/business/philip-morris-vectura/index.html

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl