Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wiosną zacznie się konfiskata majątków firmSenat uchwalił ustawę umożliwiającą przejmowanie przez państwo majątków firm zamieszanych w złamanie prawa. Wyłudzanie VAT się nie opłaci.
Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) ma powody do zadowolenia. Wczoraj gładko przeszła przez Senat ustawa o tzw. konfiskacie rozszerzonej. Poparło ją 58 senatorów PiS, przeciw było 24 z PO. Przyjęcie tej ustawy było łatwe do przewidzenia (projekt rządowy), tym bardziej że wcześniej dwie połączone komisje senackie odrzuciły poprawki zgłoszone przez senatorów PO, a zmierzające do „ucywilizowania” nowelizacji i złagodzenia wynikających z niej represji.

Teraz ustawa wróci do Sejmu, który rozpatrzy przyjęte przez senatorów drobne poprawki, niezmieniające istoty projektu. Po podpisaniu ustawy przez prezydenta wejdzie ona w życie szybko, bo po 14-dniowym vacatio legis. Pewne jest, że nowe regulacje zaczną obowiązywać tej wiosny (wejdą w życie już pod koniec kwietnia lub w maju 2017 r.). A biznes ma się czego obawiać. Opozycja twierdziła, że część propozycji rządu (poszerzonych przez posłów PiS) jest niezgodna z konstytucją i groźna także dla uczciwych obywateli i firm.
Senatorowie PO proponowali m.in. uniemożliwienie działania tej ustawy wstecz, wykreślenie regulacji pozwalającej na konfiskowanie majątku, jeżeli osoba skazana za przestępstwo nie udowodni legalności jego nabycia (5 lat wstecz), nieprzyznawanie policji i innym służbom (np. Żandarmerii Wojskowej) prawa do stosowania podsłuchów telefonicznych bez zgody sądu, w sprawach w których mogłoby dojść do konfiskaty mienia, natychmiastowego badania przez sąd słuszności decyzji prokuratora o wprowadzeniu do firmy tzw. zarządu przymusowego, wydłużenia vacatio legis z 14 dni do 1 miesiąca.

Przeciwko tym poprawkom opowiedział się wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jego opinia spowodowała, że senatorowie PiS odrzucili wszystkie poprawki senatorów PO. Rząd argumentuje, że przepisy o konfiskacie rozszerzonej są konieczne do skutecznego odbierania majątków zdobytych nielegalnie, np. przez zorganizowane grupy przestępcze, oszustów podatkowych, wyłudzaczy VAT. Nowe regulacje są wymierzone także przeciwko przedsiębiorstwom użytym do łamania prawa.

Najbardziej kontrowersyjnym i krytykowanym rozwiązaniem jest przyznanie prokuraturze możliwości decydowania o „zawieszeniu” władz podejrzanej firmy i na ich miejsce wprowadzenie państwowego zarządcy przymusowego. Mimo że jest bezpiecznik w postaci konieczności akceptacji decyzji prokuratora przez sąd, to eksperci alarmowali, że zanim sąd oceni zasadność zarządu przymusowego po kilku tygodniach, to straty dla firmy mogą być poważne (zarządca będzie miał wgląd we wszystkie dokumenty i tajemnice przedsiębiorstwa i będzie musiał współpracować z prokuratorem). Komentatorzy ostrzegali, że ustanawianie zarządców przymusowych przez prokuratorów może być wykorzystywane politycznie, przeciwko „niewygodnym” firmom i biznesmenom.

Ponadto będzie możliwe nie tylko konfiskowanie majątku firmy należącej do sprawcy, ale też majątku firmy należącej do osób trzecich, które chciały, by ich firma była użyta do złamania prawa (np. do wyłudzeń VAT) lub się na to godziły. Jednak taka konfiskata będzie dopuszczalna tylko w przypadku poważnych przestępstw (gdy orzeczono przynajmniej 5 lat więzienia dla menedżera) i gdy uzyskana korzyść była duża. Państwo będzie mogło przejmować tylko firmy należące do osób fizycznych (do spółek nie). Bezpiecznikiem ma być oddanie takich decyzji w ręce sądów. MS szacuje, że wpływy budżetu państwa z konfiskaty rozszerzonej w ciągu 10 lat sięgną 1,5 mld zł.
Jarosław Królak

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl