Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wielomiliardowa dziura zieje w polskim budżecie. Morawiecki będzie musiał ciąć wydatki państwa10 miliardów złotych – takiej kwoty może zabraknąć w tegorocznym budżecie Polski. Oznacza to, że zbyt optymistycznie oceniono przychody państwa, a po drugiej stronie – jego wydatki. Chodzi o niebagatelną kwotę, równą niemal połowie wydatków na świadczenie 500+.

„Deficyt ustawiony jest na tak ryzykownym poziomie, że najprawdopodobniej trzeba będzie ciąć plany wydatków, albo znaleźć dodatkowe dochody” – podaje serwis money.pl.

Wiele zależy od tego, jak zachowają się Polacy – nie znamy jeszcze skali zainteresowania wcześniejszymi emeryturami, a wydatki na nie mogą sięgnąć od 2,5 mld zł (obliczenia Kancelarii Prezydenta) do 3,5 mld zł (obliczenia na podstawie danych prezentowanych przez GUS). Z kolei zmiany w kwocie wolnej od podatku mogą przynieść obciążenie budżetowe wysokości miliarda złotych.

Jeszcze więcej zależy od tego, jak będzie sobie radzić gospodarka: dochody budżetu, jakie zostały przedstawione przez rządowych ekonomistów, mają jeden feler – są oparte na bardzo optymistycznych prognozach dla gospodarki. Wzrost gospodarczy na poziomie 3,6 proc. PKB, ponad 4-procentowy wzrost konsumpcji prywatnej, utrzymanie poziomu bezrobocia rzędu 8 proc. Dodatkowo przewidziano bardzo wysoką sprawność w egzekwowaniu podatku VAT. Tutaj kłopot polega na tym, że praktycznie wszystkie analizy ekspertów zewnętrznych wskazują, że dynamika wzrostu gospodarczego będzie niższa. A dodatkowo dochodzi też pytanie o to, czy aparat skarbowy będzie w stanie działać jeszcze sprawniej niż w minionym roku.

Kłopot ma charakter nie tylko finansowy. Deficyt budżetowy, jakim pochwalił się w ostatnich tygodniach gabinet Beaty Szydło, został opisany jako rekordowo niski. Jeżeli okazałoby się, że wyliczenia money.pl się ziszczą, to ostateczny bilans byłby zupełnie inny – dalece odbiegający od oficjalnie prezentowanego największego, jak dotychczas, gospodarczego osiągnięcia rządu.

Mariusz Janik

Źródło: money.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 2

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl