Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wielka Brytania: Wchodzi w życie przepis o tzw. płacy godziwej


0005797SVMJSFRKI-C116-F4
Od dziś w Wielkiej Brytanii wszedł w życie przepis o tzw. płacy godziwej, wynoszącej co najmniej 7 funtów i 20 pensów za godzinę. Oznacza to podwyżkę dla 1,3 mln najniżej zarabiających pracowników powyżej 25. roku życia.

Już 5 lat temu płacę godziwą przyjęły dobrowolnie największe brytyjskie firmy i pracodawcy publiczni, a rząd zaczął jej wymagać od firm ubiegających się o zamówienia państwowe, Teraz, kiedy obowiązuje wszystkich, część drobnych przedsiębiorców obawia się spadku dochodów, a nawet bankructwa.

Niezależny Urząd Odpowiedzialności Budżetowej oblicza koszt podwyżki w skali roku na 1 mld funtów i liczy się z likwidacją 60 tysięcy miejsc pracy. Natomiast eurosceptyczny minister kultury, John Wittingdale powiedział “Timesowi”, że płaca godziwa stanie się nowym magnesem dla nisko wykwalifikowanych imigrantów z Unii Europejskiej. Płaca godziwa jest też krytykowana z innych pozycji. Profesor Gordon Dabinett z Uniwersytetu w Sheffield powiedział BBC, że z badań wynika, iż jest ona nadal za niska, by za nią wyżyć.

W Londynie, gdzie koszt utrzymania jest najwyższy w kraju, wiele firm przyjęło dobrowolnie znacznie wyższą od ustawowej stawkę płacy godziwej, wynoszącą 9 funtów i 40 pensów za godzinę.

Źródło: http://praca.interia.pl/praca-za-granica/news-wielka-brytania-wchodzi-w-zycie-przepis-o-tzw-placy-godziwej,nId,2172190

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

94 − 91 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl