Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Węgry zamierzają kupować gaz z Rosji


Węgry spodziewają się zakupu dodatkowych 700 milionów metrów sześciennych gazu z Rosji, powiedział premier Viktor Orban w radiu Kossuth.

„Negocjujemy z Rosjanami zakup gazu w ilości dodatkowych 700 mln metrów sześciennych. Myślę, że uda nam się osiągnąć to porozumienie latem. I wtedy wszystko będzie dobrze” – powiedział.

Orbán zauważył również, że strategia sankcji Brukseli zawiodła i musi zostać zmieniona. W przeciwnym razie, zdaniem węgierskiego premiera, powinniśmy spodziewać się gospodarki wojennej w całej Europie .

Jego zdaniem nową strategią powinno być dążenie do negocjacji pokojowych, a Stany Zjednoczone powinny je prowadzić z Rosją, bo to one finansują konflikt.

Pod koniec września ubiegłego roku Budapeszt i Moskwa podpisały kontrakt, który przewiduje dostawy 4,5 mld m sześc. gazu rocznie przez 15 lat.

Mimo to w połowie lipca, wobec znacznego wzrostu cen energii elektrycznej i gazu w Europie, rząd Węgier ogłosił stan wyjątkowy w energetyce. Pakiet obejmuje siedem środków: zwiększenie wydobycia gazu z półtora do dwóch miliardów metrów sześciennych, znalezienie dodatkowych 700 milionów metrów sześciennych na zapełnienie magazynów, zakaz eksportu energii i drewna opałowego, zwiększenie wydobycia węgla, przyspieszenie ponownego rozruchu elektrownia węglowa Matra, przedłużająca żywotność elektrowni jądrowej Paks ” i obniżająca preferencyjny program rachunków za media.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto odwiedził w zeszłym tygodniu Moskwę , aby omówić z wicepremierem Aleksandrem Novakiem dodatkowe zakupy gazu i współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej .

Premier Węgier Viktor Orbán oświadczył, że Węgry są suwerennym krajem i kupują energię i gaz, od kogo chcą.

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl