Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Węgiel z Mozambiku przypłynie do Polski! A na Śląsku miliony ton leżą na zwałach


jackie
Kiedy na zwałach śląskich kopalń zalegają miliony ton węgla, do Polski ten cenny surowiec przypłynie aż z Mozambiku. Jak donosi serwis S&P Global Platts, pierwsze statki do portu w Świnoujściu mają wypłynąć pod koniec czerwca. 

50 tys. ton węgla koksującego z portu Nacala w Mozambiku ma przypłynąć do Polski. Jak ustalił portal S&P Global Platts, powołując się na anonimowe źródła, statki zostaną załadowane w dniach 27-30 czerwca. Zostały one wynajęte przez brazylijski koncern górniczy Vale. 

S&P Global Platts zaznacza, że to pierwszy bezpośredni transport węgla z Nacali do Świnoujścia, podkreśla jednocześnie, że dotychczas do Polski węgiel trafiał głównie z Rosji. Z węgla z Mozambiku mogą jednak korzystać nie tylko polskie zakłady koksujące ale także firmy z Czech, dla których port w Świnoujściu jest dogodną lokalizacją.  


Miliony ton na zwałach

Przypomnijmy, że jeszcze w marcu tego roku na kopalnianych zwałach na Śląsku zalegało ponad 5 mln ton węgla, a strata netto branży górniczej, jak informuje Polsat News, wyniosła blisko 289 mln zł. Mimo powstania Polskiej Grupy Górniczej sytuacja w górnictwie wciąż jest trudna. O pracę martwią się m.in. górnicy KWK Makoszowy w Zabrzu. Kopalnia trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jednak wciąż nie znalazła inwestora. 

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − = 5

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl