Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Według Goldmana w tym roku Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe wyżej niż oczekiwano


Prezes Rezerwy Federalnej, Jeremoe Powell, składa zeznania podczas posiedzenia House Financial Services Committee zatytułowanego „Nadzór nad reakcjami Departamentu Skarbu i Rezerwy Federalnej na pandemię” w budynku Rayburn, w środę 1 grudnia 2021 roku (fot.: Tom Williams/CQ-Roll Call, Inc.).

Jak wynika z najnowszej prognozy Goldman Sachs, stale wysoka inflacja w połączeniu z rynkiem pracy bliskim pełnego zatrudnienia skłoni Rezerwę Federalną do podniesienia stóp procentowych w tym roku bardziej niż oczekiwano.

Główny ekonomista Wall Street, Jan Hatzius, powiedział w niedzielę, że według niego Fed dokona czterech podwyżek stóp o ćwierć punktu procentowego w 2022 roku, prezentując jeszcze bardziej agresywną ścieżkę niż wskazania Banku Centralnego sprzed miesiąca. Benchmarkowa stopa procentowa Rezerwy Federalnej jest obecnie zakotwiczona w przedziale 0-0,25%, ostatnio zaś wynosiła w okolicach 0,08%.

„Zmniejszający się luz na rynku pracy sprawił, że urzędnicy Fed stali się bardziej wyczuleni na ryzyko inflacji, a mniej na ryzyko wzmożonych spadków wartości”, napisał Hatzius. „W dalszym ciągu przewidujemy podwyżki w marcu, czerwcu i wrześniu, a teraz do prognoz dodaliśmy podwyżkę w grudniu, co daje łącznie cztery podwyżki w 2022 roku”.

Goldman wcześniej prognozował trzy podwyżki, zgodnie z poziomem, który urzędnicy Rezerwy Federalnej przewidzieli po grudniowym posiedzeniu.

Prognoza bezwzględnej Rezerwy Federalnej pojawia się zaledwie kilka dni przed kluczowymi odczytami inflacji w tym tygodniu, które według przypuszczeń wykażą wzrost cen w najszybszym tempie od prawie 40 lat. Jeśli szacunki Dow Jones dotyczące wzrostu indeksu cen konsumpcyjnych w grudniu o 7,1% rok do roku okażą się prawidłowe, będzie to największy wzrost od czerwca 1982 roku. Dane te zostaną opublikowane w środę.

Jednocześnie, Hatzius i inni ekonomiści nie spodziewają się, aby spadający wzrost zatrudnienia miał odstraszyć Fed.

Nonfarm payrolls wzrosły w grudniu o 199 tys., znacznie poniżej oszacowanych 422 tys., zaś drugi miesiąc z rzędu raport był znacznie poniżej konsensusu. Jednak stopa bezrobocia spadła do 3,9% w momencie, gdy liczba ofert pracy znacznie przekracza liczbę osób poszukujących zatrudnienia, co odzwierciedla szybko zacieśniający się rynek pracy.

Hatzius twierdzi, że te zbieżne czynniki spowodują nie tylko podniesienie stóp procentowych przez Fed o cały punkt procentowy (100 punktów bazowych) w tym roku, ale także zacznie zmniejszać wielkość jego bilansu wynoszącego 8,8 bilionów dolarów. Prezes Rezerwy Federalnej z San Francisco, Mary Daly, zwróciła uwagę zwłaszcza na zeszłotygodniowe oświadczenie, mówiąc, że potrafi  wyobrazić sobie, jak Fed zaczyna pozbywać się części aktywów po pierwszej lub drugiej podwyżce stóp procentowych.

„Dlatego też przesuwamy naszą prognozę z grudnia na lipiec, z ryzykiem przełożenia jej na jeszcze wcześniejszy termin”, napisał Hatzius. „Z inflacją prawdopodobnie nadal znacznie powyżej celu w tym momencie, nie sądzimy już, że początek odpływu środków zastąpi kwartalną podwyżkę stóp”.

Jeszcze kilka miesięcy temu Rezerwa Federalna zarabiała 120 miliardów dolarów miesięcznie w obligacjach skarbowych i papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką. Od stycznia, transakcje te są ograniczane o połowę i prawdopodobnie zostaną całkowicie wycofane w marcu.

Zakup aktywów pomógł utrzymać stopy procentowe na niskim poziomie i utrzymał sprawne działanie rynków finansowych, przyczyniając się do wzrostu indeksu S&P 500 o prawie 27% w 2021 roku.

Fed najprawdopodobniej zezwoli na pasywny odpływ środków z bilansu, pozwalając na comiesięczne refinansowanie części wpływów z zapadających się obligacji i reinwestując resztę. Proces ten został nazwany „ilościowym zacieśnianiem”, czyli przeciwieństwem ilościowego luzowania, którego używa się do opisania masowej rozrostu bilansu w ciągu ostatnich dwóch lat.

Prognoza Goldmana jest zgodna z wycenami rynku, który według CME’s FedWatch Tool z niemal 80-procentowym prawdopodobieństwem ujrzy pierwszą podwyżkę stóp procentowych w erze pandemii w marcu, natomiast czwartą z nich z 50-procentową szansą w grudniu. Inwestorzy na rynku kontraktów terminowych na fundusze federalne widzą nawet niebagatelne 22,7% prawdopodobieństwo piątej podwyżki w tym roku.

Mimo to rynki doświadczają jedynie wzrostu stóp funduszy do 2,04% do końca 2026 roku, poniżej szczytu 2,5% osiągniętego w ostatnim cyklu zacieśniania, który zakończył się w 2018 roku.

Rynki zareagowały na perspektywę zacieśnienia Rezerwy Federalnej gwałtownym wzrostem rentowności obligacji rządowych. 10-letnia benchmarkowa obligacja skarbowa była ostatnio oprocentowana na poziomie około 1,77%, prawie 30 punktów bazowych wyżej niż miesiąc temu.

Źródło: https://www.cnbc.com/2022/01/10/goldman-predicts-the-fed-while-hike-rates-four-times-this-year-more-than-previously-expected.html

Autor: Jeff Cox/CNBC

Tłum.: Marcin Lejza

 

 

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl