Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Według analizy firmy doradczej CBRE 62 proc. firm w Polsce zamierza zainwestować w technologie związane z nieruchomościami


Za kilkanaście lat dominować ma elastyczne podejście do procesów biznesowych, a inteligencja sztuczna będzie pomagać w życiu codziennym – wynika to z analizy CBRE.
CBRE przejrzało współczesne globalne trendy biznesowe i społeczne oraz działania przedsiębiorstw i na tej podstawie przygotowało raport „Portfolio 2040”, który przewiduje główne przemiany na światowym rynku w kolejnych dwóch dekadach. Do nich należą m.in. uelastycznienie procesów biznesowych i udoskonalenie umiejętność natychmiastowego dostosowania się do zmian zachowań konsumenckich. Inną priorytetową zmianą ma być dynamiczny wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii, który odnosi się do polskiego rynku. Wcześniejsze badania CBRE wskazują 69 proc. firm w Polsce, które są świadome tego, że w najbliższych latach innowacje będą miały duży wpływ na prowadzoną przez nie działalność biznesową, a 62 proc. tych firm planuje inwestycje w technologie związane z nieruchomościami.

„Dane mają zmienić sposób, w jaki organizacje porozumiewają się ze swoimi klientami, pracownikami i resztą świata. Dzięki niezakłóconemu obiegowi informacji podaż będzie przewidywać i odzwierciedlać popyt, a inteligentne budynki same będą tworzyć i dostosowywać swoje przestrzenie pod najemców” – komentuje Joanna Mroczek, szefowa Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.
Współcześnie niektóre organizacje prowadzą eksperymenty i instalują cienkie ścianki działowe dzięki temu tworzą nowe przestrzenie, których powołanie do życia i zlikwidowanie jest kwestią kilkunastu dni. W roku 2040 inteligentne budynki mają same wprowadzać takie zmiany i udogodnienia. Będzie to realne za pomocą sztucznej inteligencji, gdzie potrzeby użytkowników będą na bieżąco analizowane i prognozowane, a przestrzeń odpowiednio do nich dostosowana – zgodnie z kulturą organizacyjną i marką firmy, tak aby dać możliwość korzystania z niej ciągle zmieniającej się grupie najemców. Umowy najmu mają być zawierane na krótszy czas i będą bardziej dopasowane. Będziemy większa otwartość na pracę w dzielonych przestrzeniach – nawet w przypadku rywalizujących ze sobą podmiotów. Elastyczne aktywa obejmować będą nawet 50 proc. portfeli firm.

W ciągu kolejnych 20 lat będziemy mieć możliwość zakupów pod kątem stworzenia odpowiedniego portfela aktywów. Zamiast inwestować w zakup konkretnych budynków, firmy kupować będą przestrzeń o różnych funkcjach w ramach większej liczby obiektów. Może spowodować, że wynajmujący tworzyć będą swoiste społeczności spółdzielcze, które łączą portfolia o różnych funkcjach, co pozwoli im na przyciągnięcie do ich nieruchomości zupełnie nowego rodzaju najemców.

Piotr Franiczek

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 + = 72

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl