Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wchodzi w życie umowa CETA


Unia Europejska i Kanada rozpoczynają obniżanie i znoszenie ceł importowych na tysiące towarów. Częściowo wchodzi bowiem w życie unijno-kanadyjska umowa handlowa CETA, której wynegocjowanie zajęłoprawie osiem lat.

Umowa przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią Europejską a Kanadą, choć są wyjątki, a wśród nich drób.

Bruksela szacuje, że unijne przedsiębiorstwazaoszczędzą prawie 500 milionów euro rocznie. To wartość ceł płaconych za towary z Unii wwożone do Kanady. Ponadto porozumienie dopuszcza firmydo przetargów, otwiera także rynek usług.

Jednak umowawzbudza mieszane reakcje. Według ekspertów to porozumienie jest szansą dla firm, które widzą możliwości eksportowe na rynek kanadyjski, problem mogą mieć ci, którzy będą musieli konkurować z importem z Kanady, na przykład rolnicy.

Na razie wchodzi w życie tylko część handlowa. Natomiast wzbudzająca kontrowersje część inwestycyjna zacznie obowiązywać po zakończeniu ratyfikacji umowy we wszystkich unijnychkrajach. Do tego czasu mają być rozwiane wątpliwości dotyczące międzynarodowego arbitrażu, który ma rozstrzygać spory na linii inwestor-państwo.

Autor:
Źródło:

polskieradio

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − = 19

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl