Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Wartość kryptowalut spada. Znamy powód


Zdjęcie: Spadek wartości kryptowalut jest zauważalny nie tylko w Bitcoinie. – Copyright Getty via Canva

Kryptowaluty nieznacznie wzrosły we wtorek, po tym, jak ceny spadły dzień wcześniej. Powodem są obawy o ryzyko związane z problemami chińskiego koncernu nieruchomościowego Evergrande oraz obawy o wpływ na światową gospodarkę.

Bitcoin, główna i najbardziej znana kryptowaluta na świecie, spadła w poniedziałek o prawie 10 procent do prawie 40 000 USD (159264,20 zł). To najniższy poziom od 7 sierpnia. Jej wartość odbiła się nieco we wtorek i była wyceniana na około 43 000 USD (171209,01 zł).

Wcześniej, bo 6 września, bitcoin osiągnął czteromiesięczny najwyższy poziom ponad 52 000 USD (207043,46 zł).

W poniedziałek mniejszy rywal Ether, moneta połączona z siecią łańcucha bloków Ethereum, drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, spadła o ponad 10 proc. poniżej 3000 dolarów (11944,81 zł) po raz pierwszy od początku sierpnia.

We wtorek poziom Ether wzrósł o 1 procent do 3 012 USD (11813,51 zł).

Tydzień dla światowych rynków rozpoczął się burzliwie po tym, jak obawy, że kłopoty Evergrande mogą wpłynąć na chińską i światową gospodarkę, doprowadziły do wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów.

„Nadal nie możemy pozytywnie spojrzeć na sprawę, dopóki nie upłynie jeszcze kilka dni” – powiedział Matthew Dibb, dyrektor operacyjny w firmie Stack Funds, dostawcy funduszy indeksowych z siedzibą w Singapurze.

W tej chwili jest to wyłącznie atmosfera wywołana bardzo niskim poziomem płynności” – powiedział. Doradził inwestorom, aby poczekali, ponieważ rynki kryptowalutowe będą nadal dotknięte kryzysem.

Dlaczego wartość kryptowalut spada?

Chińska firma zajmująca się nieruchomościami Evergrande jest zadłużona na 300 miliardów dolarów i może być na skraju bankructwa. W poniedziałek akcje spółki notowane w Hongkongu spadły o około 20 procent. Istnieje obawa, że ​​upadek mógłby zakłócić wiele rynków, w tym kryptowalut.

Deprecjacja kryptowalut następuje w czasie, gdy drastycznie wzrasta zainteresowanie instytucji tym obszarem, a niektóre banki inwestycyjne zwiększyły swoje prognozy dla kryptowalut na nadchodzące miesiące.

Los kryptowalut wydaje się obecnie nieco związany z losami akcji, a rozwój cenowy jest niesamowicie z nimi zbieżny” – powiedział John Marley, dyrektor generalny forexxtra, londyńskiej firmy doradczej ds. wymiany walut.

Według doniesień, wartość kryptowalut może również zostać zwiększona przez amerykańskich prawodawców i regulatorów. W zeszłym tygodniu Wall Street Journal poinformował, że administracja Bidena „przygotowuje szereg środków, w tym sankcje, aby utrudnić hakerom wykorzystywanie walut cyfrowych do czerpania zysków z ataków ransomware*”.

Bitcoin ma już za sobą kilka burzliwych miesięcy.

W czerwcu Chiny i Iran tymczasowo zakazały wydobywania bitcoinów, gdyż prowadzi to do deficytu energii elektrycznej. W sierpniu cena gwałtownie wzrosła w oczekiwaniu na wprowadzenie kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego w Salwadorze. Jednak, przy wprowadzaniu go do obiegu, pojawiły się problemy techniczne, które doprowadziły do ​​ostrych spadków cen.

Jak to wpłynęło na altcoiny?

Konkurent Bitcoina, Ethereum, wypadł jeszcze gorzej: cena eteru spadła we wtorek o prawie dziewięć procent.

Przy tym wszystkim cierpią również altcoiny, czyli wszystkie kryptowaluty, które są oferowane na rynku obok Bitcoina.

Cardano, Solana i Polkadot straciły w poniedziałek od 7% do 12%. A oparty na memach Dogecoin spadł z siódmego na dziesiąte miejsce w rankingu CoinMarketCap. XRP Ripple również spadł o około 10 procent.

*ransomware – złośliwe oprogramowanie wymuszające okup

Żródło: https://de.euronews.com/next/2021/09/21/der-wert-von-kryptowahrungen-sinkt-hier-ist-der-grund

Tłumaczenie: Maja Knychalska

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl