Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

W Małopolsce palą śmieci. Tyle akcji informacyjnych, a ludzie i tak swoje.


Inspektorzy nieustannie kontrolują, czym palą mieszkańcy Małopolski. Niestety, rezultaty nie nastrajają optymizmem. Po przebadaniu ponad siedemdziesięciu palenisk okazało się, że jedynie w kilku z nich nie ma śladu spalania odpadów.

Do pieców trafia wszystko: plastikowe butelki, pozostałości po produkcji mebli czy skórzanego obuwia.

Inspektorom na początku nie udało się dowieść, że w kontrolowanych zakładach spala się śmieci. W momencie, gdy sprawdzali paleniska, nie znaleziono ich w kotłowniach. Mimo to okoliczni mieszkańcy regularnie skarżyli się na mocny odór dymu ze spalanych odpadów – informuje serwis Smog.Lab.

 

 

 

 

Dlatego krakowski WIOŚ – na razie pilotażowo – zaczął pobierać próbki pyłu z pieców małopolskich zakładów. Potem inspektorzy oddali je do sprawdzenia w laboratorium. Wyniki okazały się fatalne. W 52 przypadkach wykazały ewidentne spalanie odpadów, a w 20 przypadkach spalanie ich w mniejszej ilości. Śladów palenia śmieci nie było jedynie w sześciu próbkach.

To nie przypadek, bo wcześniejsze kontrole przyniosły podobne wyniki. Kilka tygodni temu w Tarnowie sprawdzono 18 losowo wybranych domów. Tylko dwie próbki okazały się być wolne od pozostałości palenia śmieciami. Nie lepiej było w Limanowej. Eksperci z zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki węgla wykryli ślady spalania odpadów w 18 na 20 próbek.

Autor: OPRAC. MARTYNA KOŚKA

Źródło : Money.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl