Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Ustawa frankowa, czyli księżycowe obietnice prezydenta Dudy


Kancelaria Prezydenta przygotowała ustawowego gniota, który może kosztować banki, państwo i klientów nawet 325 mld zł. Tak, miliardów! To rachunek za obietnice z kampanii wyborczej.

Co stałoby się z pracownikiem, który przez lekkomyślność doprowadziłby firmę do upadku? Prokurator miałby pewnie dla niego kilka propozycji nie do odrzucenia. A co może grozić urzędnikowi, który przygotuje projekt ustawy mogący doprowadzić do kryzysu finansowego? Idę o zakład, że nic.

Obietnice i realia

W styczniu Kancelaria Prezydenta, po kilku miesiącach główkowania, przedstawiła projekt ustawy, która miałaby ulżyć osobom z kredytami walutowymi. Po mocnym osłabieniu kursu złotego wobec franka owe kredyty stały się dla wielu osób poważnym obciążeniem – wzrosła wysokość rat, a przede wszystkim wartość całego kredytu. Często kredyt we frankach jest wart więcej niż mieszkanie, na które został wzięty.

Problem jest i dotyczy kilkuset tysięcy rodzin (oczywiście w różnym stopniu). Takiej dużej grupy wyborców pominąć nie sposób. Dlatego w wyborach prezydenckich Andrzej Duda frankowiczów uwodził obietnicami. Basował mu w tym ruch Stop Bankowemu Bezprawiu, którego animatorem jest jeden z prawicowych dziennikarzy Maciej Pawlicki. 15 maja Duda obiecał, że jako prezydent w 3 miesiące złoży projekt ustawy, która przewalutuje kredyty po kursie z dnia zaciągnięcia.

Po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach rozpoczęły się prace nad ustawą, ale najwyraźniej w Kancelarii wiedziano już wtedy, że obietnice są nie do spełnienia.

Po wygranych przez niego wyborach rozpoczęły się prace nad ustawą, ale najwyraźniej w Kancelarii wiedziano już wtedy, że obietnice są nie do spełnienia. Tuż przed wyborami parlamentarnymi Duda w programie Bogdana Rymanowskiego w TVN24 tłumaczył się, że ustawy nie ma, bo prace blokuje Platforma. Co istotniejsze, zapowiadał, że propozycja przewalutowania musi być „rozsądna”, i że odbędzie się po kursie „sprawiedliwym”, a nie po kursie z dnia wzięcia kredytu.

Po wygranych przez PiS wyborach przedstawiciele frankowiczów zaczęli się irytować – wszak zła Platforma już nie blokowała prac w Sejmie i rządzie. Dlaczego zatem wciąż nie ma ustawy? Jeden z projektów powędrował ponoć do kosza, a przedstawiciele ruchu frankowiczów i prezydenccy urzędnicy zaczęli na siebie krzywo patrzeć. W listopadzie Maciej Pawlicki opublikował nawet gorzki tekst w prawicowym portalu wpolityce.pl, w którym publicznie skrytykował prezydenckich urzędników (prezydenckiego członka KNF Zdzisława Sokala i ministra Macieja Łopińskiego). W grudniu doszło nawet do protestu frankowiczów pod pałacem prezydenckim.

Presja doprowadziła do tego, że 15 stycznia Kancelaria Prezydenta w końcu przedstawiła projekt pomocy frankowiczom. Przewalutowanie kredytu miało się odbyć po „kursie sprawiedliwym”, uwzględniającym dzień zaciągnięcia kredytu, jego marżę i okres. Prezentacja projektu była kuriozalna, bo na pytanie o koszty tej operacji (przerzucającej większość obciążeń na banki) minister Łopiński z rozbrajającą szczerością odpowiedział, że dopiero będą liczone. Przez KNF i NBP.

Finansowy armageddon

NBP dość szybko oszacował, że koszty realizacji prezydenckich obietnic mogą sięgnąć ponad 40 mld zł. Na wyliczenia KNF przyszło nam poczekać nieco dłużej, ale warto było, bo obrazują skalę lekkomyślności autorów projektu tej ustawy.

KNF przyjęła dwa warianty: taki, w którym w czasie przewalutowywania kredytów nie zmienia się kurs złotego i drugi, w którym kurs złotego osłabia się o 25 proc. w trakcie tej operacji. To nie takie nieprawdopodobne, zważywszy z jak ogromnymi kosztami dla banków, klientów i państwa wiązałoby się przewalutowanie kredytów.

W pierwszym scenariuszu banki muszą dołożyć prawie 67 mld zł. To z grubsza sześć lat zysków całej branży bankowej. Ale to dopiero początek domina.

Skutki finansowe projektowanej ustawy mogą nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy.

W tym scenariuszu pierwsza piątka banków od biedy byłaby w stanie udźwignąć obciążenia wynikające z ustawy. Ale już kolejne banki nie mają szans unieść kosztów takiej operacji – jak pisze KNF „wartość umorzeń [kredytów] stanowi tu dziesięciokrotność wyniku przewidywanego na 2016 r.”. Słowem: trzeba będzie sięgnąć do funduszy własnych banków. W trzech bankach zmniejszyłyby się one o połowę, a w trzech innych tych funduszy po prostu by zabrakło. To oznacza, że część banków trzeba będzie poddać postępowaniu naprawczemu, a część – upadnie. I tu lecą kolejne kostki domina: likwidacja banku to koszty i dla budżetu państwa (Bankowy Fundusz Gwarancyjny musi zwrócić depozyty do wartości 100 tys. euro), i dla klientów banków (tracą nadwyżkę ponad 100 tys. euro). KNF wylicza te koszty odpowiednio na 137,8 mld zł i 70,7 mld zł.

Na tym nie koniec, bo jest jeszcze scenariusz pesymistyczny – i wcale nie taki nieprawdopodobny – w którym nasza waluta osłabia się o 25 proc. Wtedy banki tracą 103,4 mld zł, państwo musi znaleźć 144,3 mld zł, a klienci mogą pożegnać się z prawie 78 mld zł swoich depozytów. Łącznie ponad 325 mld zł. I finansowy armageddon.

Komisja Nadzoru Finansowego podsumowuje bez ogródek: „Skutki finansowe projektowanej ustawy mogą w efekcie nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy.”

Wszystko przez to, że polityk obiecał coś w kampanii.

KNF kozłem ofiarnym?

PiS nie bardzo ma na kogo zrzucić odpowiedzialność za brak ustawy dla frankowiczów, więc pewnie będzie próbował zrobić kozła ofiarnego z KNF: patrzcie, my byśmy chcieli wam przychylić nieba, ale „reduta dawnego reżimu” rzuca nam kłody pod nogi. Wiadomo, posłaniec złych wiadomości zawsze ma przechlapane, zwłaszcza pod rządami dyletantów i despotów.

Kadencja obecnego szefa KNF Andrzeja Jakubiaka kończy się w październiku. Jego miejsce zajmie pewnie swój, z „dobrej zmiany”. Pytanie tylko, kto wtedy będzie winien, że nie da się zrealizować księżycowych obietnic prezydenta?

 

Źródło: http://opinie.newsweek.pl/ustawa-o-pomocy-frankowiczom-knf-podal-koszt-ustawy-frankowej,artykuly,381897,1.html

Autor: Dariusz Ćwiklak

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 1

 

About jarzebskia

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl