Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Urzędnicy spóźnili się z wysłaniem dokumentów. Polska straci… 4 mld dotacjiWpadka jednego samorządu może zablokować miliardowe dopłaty dla całego kraju. Wszystko przez włodarzy województwa śląskiego, którzy nie przesłali odpowiednich dokumentów, dotyczących gospodarki odpadami. Chodzi o niebagatelną sumę – cała Polska może bowiem stracić aż cztery miliardy złotych.

Feralnym dokumentem jest Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami. To wykaz potrzebnych instalacji, koniecznych do zutylizowania śmieci, dzięki którym można osiągnąć zamierzony poziom odzysku oraz recyklingu odpadu. Termin składania tego dokumentu minął 30 czerwca bieżącego roku.

Cytowany przez serwis Money wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek, potwierdza, że część unijnych dotacji może nie wpłynąć do Polski. Wynika to z faktu, że perspektywa unijna powinna zostać zrealizowana do 2020 roku. Przez opóźnienie może zabraknąć czasu na jej wykorzystanie. Wiceminister dodaje też, że plany z części województw były pełne błędów, a nawet wyglądały jak „listy życzeń”, a nie pełnoprawne dokumenty.

Plan dla województwa śląskiego ma być jednak zaakceptowany jeszcze 23 grudnia oraz natychmiastowo przesłany do Ministerstwa Środowiska. Powodem tak dużego opóźnienia ma być duże zagęszczenie ludzi i zwiększona przez to ilość odpadów w Śląskiem, tłumaczy dyrektor wydziału komunikacji społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. 

Jak się okazuje, nawet zaakceptowanie planu przed końcem roku niewiele zmieni. Dokument musi być jeszcze zatwierdzony przez Sejmik Województwa. Ten zaś nie będzie już obradował w 2016 roku. Tymczasem wszystkie dokumenty muszą być wysłane przez Ministerstwo Środowiska do pierwszego stycznia.

Grzegorz Burtan

Polub Plportal.pl:

Tags: , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

87 + = 92

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl