Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Ukrainiec zarobi jak Polak. Polsce brakuje rąk do pracy


ukrainiec
Pracownikom ze Wschodu trzeba będzie zapewnić takie same pensje jak Polakom – informuje „Rzeczpospolita”. W 2017 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia, nad którą pracuje rząd. Zmiany wymusza unijna dyrektywa.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że to nie koniec utrudnień. Wprowadzone zostaną dodatkowe typy zezwoleń: 8-miesięczne na pracę sezonową i 6-miesięczne na krótkoterminową. Wydawać je będzie starosta.

Obecnie pracodawca składa tylko w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o chęci zatrudnienia obcokrajowca, a ten przez pół roku może legalnie pracować w Polsce bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia. 

Pracodawcy zatrudniają rocznie blisko 550 tys. pracowników ściąganych głównie z Ukrainy. To pracownicy m.in. branży budowlanej czy rolnictwa. Ich praca jest tańsza, a jednocześnie przybysze wypełniają lukę po milionach Polaków, którzy wybrali emigrację zarobkową. Jednak po wprowadzeniu przygotowywanych zmian, liczba pracowników zza wschodniej granicy może się zmniejszyć.

Źródło: tvp info/rzeczpospolita

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 1

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl