Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Ukraina gazową potęgą? Odkryli olbrzymie złoża pod Morzem Czarnym!Najwyraźniej tego, co wcześniej znaleźli pod Lwowem było im mało. Czy jeszcze niedawno całkowicie zależna od gazu z Rosji Ukraina staje się na naszych oczach „drugim Iranem”?

„Znaleźliśmy bardzo duże złoża gazu ziemnego na północno – zachodnim szelfie Morza Czarnego w rejonie Odessy” – poinformowała Państwowa Służba Geologiczna Ukrainy. Jej szef Nikołaj Bojarkin mówi, że na razie oszacowano tylko zasoby 2-ch z 6-ciu odkrytych tam złóż i jest to co najmniej 40 mld m3 gazu.

Wkrótce penetrujący ten akwen ukraiński statek badawczy „Iskatel” ma się „dobrać” do pozostałych 4-ch złóż na akwenie o powierzchni 7 tys. km2. „Mogę już ocenić, że w tym momencie Ukraina ma wystarczające zapasy do zapewnienia sobie całkowitej samowystarczalności gazowej. Jesteśmy w stanie eksploatować te złoża samodzielnie” – podkreśla główny geolog kraju.

„40 mld m3 to ocena minimalna, którą obecnie mogę podać. Ale jestem przekonany, że w pozostałe złoża są również bardzo zasobne” – zapewnia Bojarkin.

Dodajmy, że część ukraińskich złóż gazu pod Morzem Czarnym wpadła w ręce Rosji po aneksji Krymu w 2014 r. Władze w Kijowie ostro protestują przeciwko budowaniu tam obecnie przez Rosjan platform wiertniczych.

Źródło: http://reporters.pl/4165/ukraina-gazowa-potega-odkryli-olbrzymie-zloza-pod-morzem-czarnym/

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 6

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl