Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Tyle zarabiają pielęgniarki. Pokazały swoje paski wypłat


pielegniarki
Jaka praca – taka płaca? Nie w przypadku pielęgniarek! Za ciężką i niewdzięczną pracę większość z nich nie dostaje kokosów. Siostry z całej Polski zarzuciły internet swoimi paskami wypłat. I nic dziwnego, że chcą emigrować! Ile naprawdę zarabiają?

Dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie trwa strajk pielęgniarek, chętnie opowiada o średnich pensjach w tej placówce sięgających 4900 zł. Tyle że aż 100 pielęgniarek w CZD zarabia mniej niż 3500 zł i to brutto. Do ręki dostaje więc ponad 1200 złotych mniej. Zaledwie kilkadziesiąt sióstr zarabia powyżej 7000 zł brutto. Rzeczywiście, na tle zarobków pielęgniarek w Polsce to całkiem dużo.

Dlatego siostry z całej Polski zarzuciły internet swoimi paskami wypłat. Patrząc na nie trudno się dziwić, że pielęgniarki to jedne z najczęściej emigrujących ludzi a młodych, chętnych do tej pracy nie ma już prawie wcale.

Pielęgniarki ujawniają swoje paski płacowe na FB. Podaj dalej, niech wszyscy się dowiedzą: https://www.facebook.com/paski.pielegniarek/ …

Protesty pielęgniarek będą w całej Polsce?
Centrum Zdrowia Dziecka nie jest wyjątkiem. Także w innych regionach kraju sytuacja jest napięta, a strajk wisi na włosku. Pielęgniarek jest jak na lekarstwo, a te które nie wyjechały jeszcze z kraju, zarabiają marne pieniądze. Czy fala protestów zaleje znowu Polskę?

W wielu miejscach w Polsce siostry obawiają się, że budżecie może zabraknąć pieniędzy na podwyżki obiecane jeszcze przez rząd PO-PSL. Zdaniem Longiny Kaczmarskiej (63 l.) z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych decydujący będzie wrzesień. Wtedy, zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez poprzedniego zdrowia Mariana Zembalę (66 l.), pielęgniarki mają dostać drugą transzę pieniędzy. – Mam nadzieję, że zostanie to zrealizowane, bo jeśli nie, wówczas rzeczywiście byłaby lawina protestów – ocenia Longina Kaczmarska. Ale jak podkreśla, to nie od pielęgniarek zależy realizacja rozporządzenia, a od rządu.

Sytuacja jest patowa. Średnia wieku polskich pielęgniarek z roku na rok rośnie. Dziś to 50 lat. W ciągu najbliższych 7 lat co trzecia polska siostra przejdzie na emeryturę. Jeśli młode kadry nie przyjdą na ich miejsca, to schorowanymi Polakami nie będzie miał kto się opiekować. A młode pielęgniarki do pracy w polskich szpitalach się nie garną, bo zagranicą mogą zarobić nawet trzy razy więcej.

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

89 − 85 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl