Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Trojan bankowy kradnie pieniądze i szyfruje dane


LokiBot jest trojanem, który atakuje użytkowników smartfonów. Szkodnik najpierw próbuje wykraść dostęp do konta bankowego i wyczyścić konto. Jeśli mu się nie uda, przekształca się w program żądający okupu – informuje Kaspersky Lab.

LokiBot potrafi imitować ekran aplikacji mobilnej banku, ale także innych programów np. WhatsApp, Skype czy Outlook. Kiedy telefon zostanie zainfekowany, szkodnik wysyła klientowi powiadomienie, że ktoś przelał na jego konto pieniądze. Gdy wyświetlany jest komunikat o przelewie, LokiBot sprawia, że smartfon wibruje, co dodatkowo dezorientuje użytkowników. Jeśli użytkownik spróbuje zalogować się do aplikacji, wirus przechwytuje dane dostępowe i udostępnia je złodziejom.

Kaspersky Lab podaje, że na tym LokiBot nie poprzestaje. Potrafi użyć telefonu do rozsyłania spamu, wysyła szkodliwe SMS-y do wszystkich kontaktów i próbuje zainfekować tyle urządzeń, ile mu się uda. Potrafi nawet odpisywać na przychodzące wiadomości.

Aby ukraść pieniądze z konta, program potrzebuje jednak uprawnień administratora. Jeśli nie uda mu się ich uzyskać, przekształca się z trojana bankowego w program żądający okupu. Wówczas szkodnik blokuje ekran i wyświetla komunikat, z którego ofiara dowiaduje się, że jest oskarżona o wyświetlanie pornografii dziecięcej i musi zapłacić okup w wysokości 100 dolarów w bitcoinach. Dodatkowo program szyfruje (choć nieudolnie) pliki na urządzeniu.

Autor:
Źródło:

Bankier

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 5

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl