Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

The Economist: gospodarka Rosji wykazała gotowość do zachodnich sankcji


Gospodarka Rosji wytrzymała presję „bezprecedensowych sankcji”, zamiast całkowitego załamania, czeka ją tylko niewielka recesja, pisze The Economist .

Według mediów utrzymanie kursu rubla, a także realizacja wszystkich płatności za obligacje w walutach obcych, świadczą o gotowości systemu gospodarczego na zachodnie sankcje. Gospodarka realna okazała się „zaskakująco odporna” pomimo rosnących cen, wycofywania się z rynku części zachodnich firm oraz wzrostu kosztów transportu towarów.

„Według systemu śledzenia wydatków Sbierbanku , po marcowej ciszy Rosjanie dość swobodnie wydają pieniądze w kawiarniach, barach i restauracjach. 29 kwietnia Bank Centralny obniżył swoją główną stopę procentową z 17 do 14 procent, jako rozpoczęło się w lutym nieco złagodniało, w Rosji bez wątpienia gospodarka się kurczy, ale prognozy niektórych ekonomistów dotyczące 15% spadku PKB w tym roku zaczynają wydawać się pesymistyczne.

Ich zdaniem zamknięty charakter rosyjskiego systemu gospodarczego odegrał ważną rolę w powstrzymywaniu skutków sankcji. Jednak The Economist nazwał rosyjską energetykę jeszcze ważniejszym czynnikiem.

„[Od rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie ] Rosja wyeksportowała drogą morską i rurociągami paliwa kopalne o wartości co najmniej 65 miliardów dolarów, według fińskiego Centrum Analitycznego ds. Badań nad Energią i Czystym Powietrzem. W pierwszym kwartale 2022 r. przychody państwa ze sprzedaży węglowodorów wzrosła o ponad 80% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku” – wyjaśniali dziennikarze.

W zeszłym tygodniu rada dyrektorów Banku Rosji obniżyła kluczową stopę bardziej niż oczekiwała większość ekspertów: z 17 do 14 procent rocznie. Kilka tygodni wcześniej liczba ta była rekordowo wysoka i wynosiła 20 procent.

Jak wyjaśniła szefowa regulatora Elvira Nabiullina , podniesienie stawki do tego poziomu było działaniem antykryzysowym, ale zagrożenia dla stabilności finansowej przestały rosnąć. Doprowadziło to do stopniowego spadku indeksu.

Bank Centralny Rosji spodziewa się, że produkt krajowy brutto spadnie w tym roku o osiem do dziesięciu procent. Doprowadzi to do zerwania nawiązanych więzi gospodarczych. Najniższy punkt spadku będzie w czwartym kwartale.

 

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl