Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Tencent sprzedaje udziały warte niemal 3 miliony dolarów singapurskiej grupie Sea


Tencent wycofał się ostatnio z inwestycji w chińskim przedsiębiorstwie e-commerce, JD.com (fot.: Qilai Shen/Bloomberg).

Tencent Holdings Ltd zmniejszyło swoje udziały w wysoko cenionym, południowoazjatyckim przedsiębiorstwie internetowym, zrzekając się pozycji właściciela, która warta była około 3 milionów dolarów.

Tencent, jeden z największych chińskich przedsiębiorstw internetowych, powiedział, że zamierza sprzedać około 14,5 miliona akcji Sea Ltd, firmy, która prowadzi popularną platformę e-commerce o nazwie Shopee, tworzy gry cyfrowe i oferuje usługi online z zakresu finansów. Amerykańskie akcje Sea osiągnęły pod koniec sesji poniedziałkowej cenę 223,31 dolara za sztukę.

Po zakończeniu transakcji, Tencent wciąż posiadać będzie około 19% udziałów w singapurskim Sea (poprzednio 21%), poinformował także, że utrzyma z przedsiębiorstwem kontakty biznesowe. Tencent planuje skorzystać z dochodów uzyskanych z transakcji z Sea, aby sfinansować inne inwestycje oraz inicjatywy społeczne.

Tencent, będący właścicielem aplikacji społecznościowej WeChat, posiada również studia gier wideo i przez wiele lat współpracował z Sea przy ich dystrybucji w Azji Południowo-Wschodniej.

Inwestorzy wyprzedali akcje Sea po otrzymaniu informacji o dezinwestycji Tencentu, obniżając wartość ich amerykańskich udziałów pod koniec sesji wtorkowej o 11% do 197,84 dolara za sztukę. Wycena grupy Sea ugruntowała się w ostatnich latach na silnej pozycji, jako że ich akcje sprzedają się z pięciokrotnym przebiciem w stosunku do początku 2020 roku, nawet po wtorkowym spadku na giełdzie. Kapitalizacja giełdowa Sea urosła ostatnio do 120 bilionów dolarów.

Z porozumienia z inwestorem opublikowanego przez „The Wall Street Journal” można wyczytać, że Tencent sprzedał swoje akcje w Sea po 208 dolarów za sztukę, wartość dolnej oferowanego zakresu cenowego. Sprzedaż przyniosła zysk nieco ponad 3 milionów dolarów.

„Sprzedaż akcji odblokowuje część wartości inwestycji Tencentu w Sea, co prowadzi do znaczącego wzrostu i ekspansji w ich światowych operacjach biznesowych”, stwierdził Tencent. Przedsiębiorstwo dodało, że prowizje nałożone na transakcję uniemożliwiają dalszą sprzedaż akcji Sea w ciągu następnych sześciu miesięcy.

W zeszłym miesiącu Tencent wycofał się z jeszcze większej inwestycji, gdy rozdzielił między swoich udziałowców 457 milionów akcji JD.com Inc. w formie dywidendy. Te akcje, zakupione od JD.com, przedsiębiorstwa e-commerce, warte były wówczas około 16,4 miliona dolarów. Analitycy mówią, że ten ruch mógł być odpowiedzią na zagrożenie spowodowane agresywną polityką regulacyjną chińskiego rządu.

Chińskie firmy technologiczne doświadczają presji ze strony rządu, związanej z zachowaniem antykonkurencyjnym i kwestiami prywatności, co jest częścią kampanii, którą Pekin zaplanował w celu nakłonienia przedsiębiorstw do większego wkładu w interes publiczny.

Tencent był jednym z przedsiębiorstw wziętych na celownik przez rząd, aby ograniczyć ich wykorzystywanie big data w świadczeniu usług finansowych.

Akcje Tencentu notowane na giełdzie w Hong-Kongu spadły o 3% w środowej porannej sesji giełdowej. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy Tencent zanotował spadek o 25%.

Źródło: https://www.wsj.com/articles/tencent-sells-roughly-3-billion-of-its-stake-in-singapores-sea-11641314505?mod=markets_lead_pos6

Autor: Matt Grossman/The Wall Street Journal

Tłum.: Marcin Lejza

Polub Plportal.pl:


About redaktor123

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl