Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Tarcza antykryzysowa dla firm w Polsce


Jak podkreśla szefowa MR: – Profilaktyka jest ważna, by zachować zdrowie. Podobnie ważne jest zapobieganie niepożądanym zjawiskom w gospodarce. Właśnie taką rolę odegrać ma – przygotowany przez rząd – pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Pakiet antykryzysowy zostanie podzielony na pięć głównych części. Jego szacunkowa wartość to około 212 miliardów złotych – powiedział w środę podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej premier Mateusz Morawiecki. Program opiera się o pięć filarów: obrony pracowników; dla przedsiębiorców; służby zdrowia oraz bezpieczeństwo sektora finansowego i depozytów i inwestycje publiczne. Bezpieczeństwo Pracowników – o wartości 30 mld zł; Finansowanie Przedsiębiorstw – 74,2 mld zł; Ochrona Zdrowia – 7,5 mld zł; Wzmocnienie Systemu Finansowego – 70,3 mld zł; Program Inwestycji Publicznych – 30 mld zł. Wsparcie gwarantuje również UE, istniejące dofinansowania Unii mają być rozliczane później, ma zmienić się plan kontroli. Komisja Europejska zachęca startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa do zgłoszenia się po dofinansowanie na walkę z koronawirusem. Inicjatywa skierowana jest do firm dysponujących testowaniu, monitorowaniu lub innych aspektach walki z epidemią koronawirusa COVID-19 (Super Express). Jest to 164 mln euro.

Filar obrony pracowników to wsparcie finansowe rządu dla firm , których obroty spadły na rzecz pracowników, państwo pokryje 40% wynagrodzenia, resztę pokrywa pracodawca. Osoby na umowach o dzieło i zlecenie maja zapewnione 80% minimalnego wynagrodzenia. Filar dla przedsiębiorstw zawiera zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego – m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym. Wsparcie ma zapewnić Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego i Agencję Rozwoju Przemysłu. Filar dla służby zdrowia to 7,5 mld zł dla szpitali zakaźnych na środki ochronne, sprzęt medyczny i aparaturę oraz modernizację i dostosowanie do obecnych warunków. Kolejny filar ma zapewnić płynność finansową, pewność depozytów, lokat, płatności, wpłat i wypłat. Ważna jest pewność funkcjonowania sektora finansowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zapewnić odpowiedni poziom cen i ograniczyć wzrost cen wprowadzany przez firmy. Ostatni filar dotyczy inwestycji publicznych. Fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł będzie wzmacniać wydatki m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół oraz transformację energetyczną. Przy okazji wyjaśnił, że unijne środki dla Polski na walkę z koronawirusem nie są nowymi środkami. – Są to środki przyznane w poprzedniej perspektywie budżetowej 2014-2020, środki, które Polska świetnie zagospodarowuje – powiedział premier. Chodzi o kwotę 7,4 mld euro z polityki spójności na lata 2014-2020. W poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało w komunikacie, że ani Polska, ani żaden inny kraj członkowski, nie otrzymała dodatkowych środków z UE na walkę z zagrożeniem powodowanym przez koronawirusa (TVN24).

Wielomiliardowe środki przeznaczone na walkę z negatywnymi efektami epidemii spowodują wzrost deficytu budżetowego. Wzrost gospodarczy spadnie o około połowę (1%). Największe straty widać w branży turystycznej, transportowej oraz eventów. Pojawiają się zagrożenia płynności oraz duże ryzyko bankructwa. Wiele firm straciło 100% zleceń, a koszty jakie muszą poznosić są zbyt wysokie. Przedsiębiorcy apelują o odroczenie płatności VAT i ZUS oraz podatku od nieruchomości. Ważne jest wsparcie państwa oraz zapewnienie płynności finansowej. Bez wsparcia wiele firm upadnie. Przedsiębiorcy chcą również wsparcia w formie preferencyjnych kredytów i pożyczek oraz odroczenia spłat kredytów i pożyczek. Sektor bankowy zapewnia wakacje kredytowe dla firm, akcja ta będzie się rozwijać.

Dorota Smoleńska

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl