Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Szczytowa jesień: październik na rynku mieszkaniowym w Moskwie pod znakiem rekordów


mieszkania
Rynek mieszkaniowy Moskwy w październiku zalały liczne rekordy. Według słów pytanych przez RIA Nieruchomości ekspertów, na rynku nastąpił rekord dla 2016 roku pod względem ilości nowych ofert oraz została wydana niezliczona liczba pozwoleń na budowę, a na rynku wtórnym odnotowano rekordowo niską liczbę transakcji kupno – sprzedaż.


Moskwa, 9 października – RIA Novosti, Marina Zabłudowskaja.

Rynek mieszkaniowy Moskwy w październiku zalały liczne rekordy. Według słów pytanych przez RIA Nieruchomości ekspertów, na rynku nastąpił rekord dla 2016 roku pod względem ilości nowych propozycji i została wydana niezliczona liczba pozwoleń na budowę, a na rynku wtórnym odnotowano rekordowo niską liczbę transakcji kupno – sprzedaż.


Rynek pierwotny: przyczyny przyspieszenia

Środek jesieni na moskiewskim rynku nieruchomości okazał się tym razem obfity w wydarzenia biznesowe, wystarczy przypomnieć wchłonięcie GK “Morton” przez PIK Group oraz spojrzeć na liczby. W październiku na rynku nastąpił rekord w 2016 roku pod względem ilości nowych propozycji – 203,7 tysięcy metrów kwadratowych mieszkań, to o 3,2 razy więcej niż w poprzednim miesiącu. Większa część nowych ofert dotyczy (60%) komfort klasy, zwraca uwagę szef centrum analityczno – konsultingowego Est-a-Tet Julia Sapor.

„Tendencja wynika za faktu, że obiektywnie komfortowe warunki panują na rynku pierwotnym, aby sprostać elastycznym możliwością zakupu dla klientów, jak i “wygodnym” warunkom wyprowadzania nowych obszarów od deweloperów. Od 1 stycznia wejdą w życie poprawki do 214 – FZ (Prawa Federalnego), wdrażanie nowych projektów będzie bardziej skomplikowane, co odpowiednio, zachęca deweloperów do wprowadzania na rynek zaplanowanych i zatwierdzonych wcześniej projektów” – wyjaśnia szef deweloperskiego centrum analitycznego firmy OPIN Denis Bobkow.

Jednak przy wysokiej dynamice wychodzenia nowych projektów ilość ofert mieszkań z pierwotnego rynku w Moskwie zmniejsza się, zauważa. W niniejszych okolicznościach można mówić o tym, że popyt na nowostawiane budynki w stolicy jest większy, niż ilość wychodzących nowych propozycji.

Jednak nie należy oczekiwać braku nowych powierzchni na sprzedaż. Faktem jest, że w październiku opublikowano dane dotyczące wydanych pozwoleń na budowę na podstawie wyników trzech kwartałów bieżącego roku, przypomina dyrektor generalny firmy “Miel – Nowostrojki” Natalia Szatalina. „Takich pozwoleń zostało wydanych o 25% więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku, co mówi nam, że wielkość rynku pierwotnego przez najbliższe parę lat będzie rosła, nadwyżka propozycji będzie stawać się co raz bardziej widoczna. Jeśli będą pochodzić one z obszaru, na który uzyskano pozwolenie tu wzrost będzie stanowił 50%”, – mówi rozmówczyni.

Także jedna z najbardziej charakterystycznych tendencji października, której początek zauważono już we wrześniu, to zwiększenie liczby alternatywnych transakcji, kiedy klienci kupowali mieszkanie w nowym budynku, jednocześnie sprzedając przy tym swoje stare mieszkanie, wskazuje partner zarządzający “Meritum Grup” Marija Litineckaja. „W niektórych projektach liczba takich kupujących zwiększyła się dwa trzy – razy, co wskazuje na ożywienie sytuacji na wtórnym rynku nieruchomości. Przez długi czas formował się stłumiony popyt właśnie ze strony klientów, którzy nie mogli sprzedać wtórnego mieszkania ze względu na stagnację w segmencie. Teraz nastąpiła aktywizacja tego popytu. Oczywiście, liczba alternatywnych transakcji w ogólnej strukturze na razie nie jest wysoka, jednak najważniejsze jest to, że było to pierwsze ożywienie od dwóch lat” – mówi ekspert.

Co do wartości mieszkań, w październiku 2016 roku na rynku nowych budynków zauważono wielokierunkową dynamikę cen, podają w GK “Granel”. Na koniec miesiąca w segmencie apartamentów i mieszkań klasy ekonomicznej odnotowano ujemne odchylenie na poziomie 1 – 3 %. Cena średnia metru kwadratowego w segmencie mieszkań klasy ekonomicznej na obszarze nowej Moskwy w październiku wynosiła 107,9 tysięcy rubli, a w dawnych granicach miasta, ten wskaźnik wynosił 122,1 tysiące rubli, podają dane analityczne firmy.

W klasie komfort zarówno w segmencie apartamentów, jak i osiedli mieszkaniowych zauważono dodatnią dynamikę cen. Jak powiadamia GK „Granel” poziom cen apartamentów komfort klasy w Moskwie wzrósł średnio o 4%, mieszkań o 1% w nowych budynkach, położonych w dawnych granicach stolicy, a o 2% w nowych budynkach na obszarach przyłączonych. Dlatego też średnia cena w tej klasie według wyników z października wynosiła 98,4 tysiące w nowej Moskwie i 162,2 tysiące rubli w dawnych granicach miasta.

Średni rachunek, według danych Sapor, wynosił 8,3 miliony rubli.

„Obecna tendencja rynkowa elastycznej polityki ze strony deweloperów obowiązywała też w październiku 2016 roku. Deweloperzy proponowali zniżki, promocje w wypadku jednorazowej 100% płatności, jak i zawoalowane obniżki cen przez specjalne rabaty” – mówi dyrektor generalny Spółki Akcyjnej „Zarządzanie eksperymentalną zabudową dzielnic” Albert Suniew.


Niekupione mieszkania rynku wtórnego

W październiku na wtórnym rynku mieszkaniowym zachowały się wszystkie trzy główne tendencje tego roku, ilość ofert jeśli wzrastała to nieznacznie (w ciągu ostatniego miesiąca wzrost wyniósł około 6% względem września), ceny nadal spadają, a rynek wciąż znajduje się „pod pantoflem” kupującego, mówi dyrektor departamentu rynku wtórnego „Inkom-Nieruchomości” Siergiej Szłoma.

Z resztą, kupujący jesienią nie kwapili się do „zmiany” pieniędzy na metry. Dowodzi tego najbardziej aktualna tendencja października, właściwie rekordowo niska liczba transakcji kupno-sprzedaż na rynku wtórnym (spadek prawie o 20% w skali roku), podaje Suniew, powołując się na dane analityków firmy „Mosrealstroj”, wchodzącej w skład deweloperskiego oddziału inżynierskiego holdingu „Mosinżprojekt”.

„Przez cały rok wyprzedzaliśmy pod względem transakcji rok 2015, jednak różnica stopniowo malała, aż w okolicach października poprzedni i obecny rok osiągnęły podobny poziom tego wskaźnika, dlatego rozumieliśmy, że październik tego roku będzie gorszy od października roku zeszłego, ale nikt nawet nie przypuszczał, jak bardzo” – skarży się Szłoma. Na przykład, według wskaźnika, takiego jak liczba zawartych umów o przedpłacie, październik 2016 roku okazał się około 23% słabszy w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

Według danych „Inkom – Nieruchomości”, średnia wielkość transakcji w październiku na mieszkaniowym rynku wtórnym w Moskwie wynosiła około 7,8 miliona rubli. Ujemne odchylenie w stosunku do września wynosi około 50 tysięcy rubli.

W strukturze ofert zmniejsza się liczba mieszkań inwestycyjnych. Właściciele, wiedząc, że dochód ze sprzedaży mieszkań będzie nieznaczny, wynajmują mieszkania, informuje partner zarządzający „Miel – sieć biur nieruchomości” Marina Tołstik.

Tłumaczyła: Anna Antoszczyszyn

Źródło: http://riarealty.ru/analysis_trends/20161109/408111806.html

Polub Plportal.pl:

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

81 − = 74

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl