Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Szczęście za konkretną sumę pieniędzy


Badania pokazują jak pieniądze na całym świecie, czynią ludzi szczęśliwymi. Istnieje optymalny punkt widzenia co do tego jak pieniądze czynią człowieka szczęśliwym, jednak na podstawie nowych doniesień naukowych, na całym świecie istnieje różnica w jego liczbie. Z badania przeprowadzonego w Purdue University, wynika że istnieje optymalny punkt w którym pieniądze czynią cżłowieka szczęśliwym, jednak jest on różny na całym świecie.

“To może być zaskakujące, ponieważ to, co widzimy w telewizji i to co mówią nam reklamodawcy może mogłoby wskazywać na to, że nie ma pułapu jeżeli chodzi o to ile pieniędzy potrzebujemy na szczęście, ale teraz zauważamy pewne progi’’ – powiedział Andrew T.Jebb, główny z autorów i doktorant Wydziału Nauk Psychologicznych.

“Zastanawiano się, w którym momencie pieniądze przestaną zmieniać poziom samopoczucia. Okazało się, że jedynym korzystnym punktem jest 95 000 $ przeznaczone na ocenę życia i od 60 000 do 75 000 $ na emocjonalny dobrobyt. Ponownie, ta kwota jest przeznaczona dla indywidualistów, chcących zapewnić wyższy standard życia dla swoich rodzin’’

Dobrostan emocjonalny lub uczucia z nim związane, dotyczą codziennych emocji takich jak radość, podekscytowanie, smutek czy złość. Ocena życia, satysfakcji z niego, jest ogólną oceną podobną do tych, które mają wpływ na wyższe cele i porównania z innymi ludźmi.

 ‘’Istniały znaczne różnice w satysfakcji w różnych regionach świata oraz satysfakcji z życia, pojawiającej się w bogatszych regionach’’- powiedział Jebb.

‘’ Może tak się dziać, ponieważ ocena ma większy wpływ na standardy, według których jednostki porównują się z innymi ludźmi’’.

Obszarem wiedzy eksperckiej Jebba jest psychologia zarządzania i organizacji. Głównym autorem poniższego artykułu jest Louis Tay, adiunkt nauk psychologicznych. Badania zostały opublikowane w Nature Human Behavior.

Badanie opiera się na danych z ankiety Gallup World Poll, będącymi badaniem pilotażowym grupy ponad 1,7 miliona osób ze 164 krajów, a wyniki zostały uśrednione w oparciu o siłę nabywczą i pytania dotyczące zadowolenia z życia i dotyczące dobrostanu psychicznego.

Aby zrelacjonować to badanie, poszczególne kwoty są zgłaszane w dolarach amerykańskich, a dane dotyczą indywidualnych osób, nie rodziny

Badanie wykazało również, że po osiągnięciu progu, dalszy wzrost dochodów był zwykle związany ze zmniejszeniem zadowolenia z życia i niższym poziomem dobrostanu.

Może tak być, ponieważ pieniądze są do pewnego momentu ważne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb, zakupów, a może nawet spłat pożyczek.

Po osiągnięciu optymalnego punktu zaspokojenia potrzeb, ludzie mogą kierować się pragnieniami, takimi jak osiąganie większych korzyści materialnych i angażowanie się w porównania społeczne, które mogą, o ironio, obniżyć dobrostan psychiczny.

“W tym momencie zadają sobie pytanie:” Ogólnie jak się czuję i jak mogę porównywać się z innymi ludźmi?’’ powiedział Jebb. “. “Niewielki spadek sprawia, że ​​poziom dobrego samopoczucia jest bliższy osobom, które osiągają nieznacznie niższe dochody, być może ze względu na koszty, które wiążą się z najwyższymi dochodami. Te odkrycia przemawiają w szerszym aspekcie pieniędzy i szczęścia w różnych kulturach. Pieniądze to coś co daje nam szczęście, a my zdobywamy więcej wiedzy na temat ograniczeń finansowych.

Badania Jebba i Taya zostały przeprowadzone dzięki wsparciu Wydziału Nauk Psychologicznych Uniwersytetu Purdue. Do badań włączyli się również Ed Diener i Shigehiro Oishi z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Wirginii.
Katarzyna Oberda
Na podstawie : Andrew T. Jebb, Louis Tay, Ed Diener, Shigehiro Oishi. Happiness, income satiation and turning points around the world. Nature Human Behaviour, 2018; 2 (1): 33
DOI: 10.1038/s41562-017-0277-0

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 1

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl