Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Swoją pracę z zapałem wykonuje tylko trzynaście procent Czechów, pokazują badania


Pracownicy, którzy chętnie wykonują swoją pracę, wyraźnie zwiększają produktywność firmy – według niektórych nawet o 20 procent. Jednak według nowego badania w Czechach takich ludzi jest zaledwie 13 procent. To może przynosić pracodawcom straty w wysokości do 200 miliardów koron. Pomóc mogłoby bardziej ludzkie podejście oraz częstsze udzielanie informacji zwrotnej.
Ankietę wśród 1 038 pracowników z państwowych i prywatnych firm przeprowadziła firma Behavio. Za to, że większość ludzi idzie do pracy, żeby tylko „odsiedzieć swoje” i za to, że brakuje im zaangażowania, winna jest według wyników badania zła i niewystarczająca komunikacja. Pracownika trzeba bowiem prawidłowo zmotywować.
Właśnie z tym firmy mają problem. Według ankiety wystarczyłoby zaledwie ludzkie podejście. Najlepsze relacje ze swoimi podwładnymi ma taki szef, który interesuje się swoimi ludźmi i potrafi ich chwalić. „Brak ludzkiego podejścia i przyjaznego środowiska są największym minusem czeskich firm. W ten sposób pozwalają pieniądzom dosłownie leżeć na ziemi” twierdzi ekonomista behawioralny Lukáš Tóth.

Według badania w ciągu ostatnich tygodni pochwałę od przełożonych dostała tylko połowa pracowników. Zarządzanie firmą pochwaliło zaledwie 15 % ludzi – według firmy Behavio taka motywacja jest natomiast najlepsza.

Informację zwrotną, obojętnie czy pozytywną czy negatywną, dostaje tylko około połowy pracowników. Według badania to także z nią firmy nie potrafią sobie radzić. W około 1/3 przypadków jest ona niekonkretna, a w kolejnej 1/3 niejasna. Dla 26 procent ankietowanych bywa ona wręcz demotywująca.

Ekspert, który nie potrafi kierować
Według firmy Behavio winę ponosi także charakter czeskich szefów. To, że są oni ekspertami w danej dziedzinie, twierdzi prawie 80 procent ich podwładnych. W większości szefowie nie potrafią jednak obchodzić się z ludźmi i nie udaje im się motywować pracowników do pracy czy inspirować ich do lepszych wyników. Prawie 1/3 szefów przyznaje, że było im lepiej, kiedy nie musieli nikim kierować.

„Zaskoczyło nas, że większość firm w ogóle nie zajmuje się tym obszarem, Osiemdziesiąt procent osób powiedziało nam, że pracodawca w ogóle nie pyta ich o takie rzeczy, tj. zadowolenie” dodaje socjolog Jiří Boudal.

Około połowie pracowników przeszkadza także to, że według nich nie zarabiają wystarczająco dużo. „Lepsze zarobki i korzyści nie mają jednak dużego wpływu na to, że ludzie są w pracy zmotywowani i szczęśliwi – a w związku z tym efektywniejsi. Ma to związek głównie z potrzebami psychologicznymi: posiadaniem wizji i poczucia użyteczności, poczucia, że szef nas rozumie, docenia naszą pracę i tak dalej” dodaje Boudal.

„Według naszych wyliczeń zwiększenie zadowolenia pracowników o ¼ przyniosłoby czeskim firmom nawet 200 miliardów koron rocznie dzięki pięcioprocentowemu wzrostowi produktywności” twierdzi Tóth. Oprócz częstszej informacji zwrotnej firmom pomóc mogłoby także częstsze organizowanie różnego rodzaju akcji dla pracowników, na przykład teambuildingów czy imprez.

Autor: osv
Tłumaczenie: Katarzyna Starzec

Źródło: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zamestnanci-pruzkum-produktivita-spokojenost-zapal.A190722_100624_ekonomika_svob

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 89 = 92

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl