Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Studium miliarderów: Gdzie mieszkają bogacze


Man floating on inflatable bed with yacht and people in background

Man floating on inflatable bed with yacht and people in background


Raz w roku zlicza się miliarderów na całym świecie. W 2015 r. było ich tak wielu, jak jeszcze nigdy dotąd. Ich majątek w Europie topnieje, wzrasta natomiast w Azji, USA i na Bliskim Wschodzie.

Ma 63 lata, żonę i trójkę dzieci. Wprawdzie pochodzi z Europy, jednak tytuł licencjata uzyskał na amerykańskim, elitarnym uniwersytecie. U Amerykanów takich jak Bill Gates czy Warren Buffett podpatrzył także swoje ulubione hobby: darowizny na cele charytatywne.

Wszystko to są, według nowego “Billionaire Census”, typowe cechy współczesnych miliarderów. Raz w roku firma konsultingowa Wealth-X publikuje swego rodzaju spis superbogaczy. Na przekór wszelkim globalnym kryzysom, powodzi im się nadal całkiem nieźle.

Według studium, w ubiegłym roku 2473 ludzi posiadało w sumie więcej niż miliard dolarów – przyrost o 6,4% i nowy rekord. Także ich całkowity majątek wzrósł o 5,4%, osiągając rekordową wielkość 7,7 bilionów dolarów. To więcej niż gospodarki większości państw świata. Tylko USA i Chiny są większe.

Osoby te tworzą bardzo homogeniczną grupę – przede wszystkim jeśli chodzi o płeć. Na jedną miliarderkę przypada ponad ośmiu miliarderów, przy czym przewaga mężczyzn w stosunku do 2014 r. jeszcze wzrosła. Ze 148 miliarderów, którzy w ubiegłym roku zostali włączeni w ten poczet, 140 to byli mężczyźni. Tradycyjnie, stworzono także modele rodzinne: 85% miliarderów jest w związku małżeńskim, mają oni średnio trójkę dzieci.

Zdecydowanie bardziej dynamiczne jest regionalne rozmieszczenie superbogaczy: wciąż jedna trzecia miliarderów pochodzi z Europy, a jedna czwarta z Ameryki Północnej. Jednakże bez wątpienia najbardziej wzrosła populacja miliarderów w Azji – o 15%, a ich całkowity majątek zwiększył się o 20%. Również na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej miliarderzy pomnożyli swój kapitał, natomiast w Europie ich całkowity majątek lekko spadł.

W państwach takich jak Chiny czy Indie od lat gospodarka rośnie o wiele szybciej niż w większości państw zachodnich. Również przeżywające rozkwit rynki rodzą nowych gospodarczych magnatów.

Studium dostrzega modę na “Selfmade-Miliarderów” wszędzie: przedsiębiorcy internetowi tacy jak współzałożyciele usług taksówkarskich “Uber” i portalu noclegowego “Airbnb”, Travis Kalanick i Brian Chesky, mogli w krótkim czasie zgromadzić ogromną fortunę. Bardzo spadła natomiast liczba superbogaczy, których majątek opiera się wyłącznie na spadku. Oni stanowią tylko 13% wszystkich miliarderów, natomiast 55% zdobyło swe bogactwo samodzielnie. Reszta wprawdzie odziedziczyła, jednakże pomnożyła potem pieniądze zostając przedsiębiorcami bądź inwestorami. Wealth-X chce stłumić wzrastającą ochotę na przedsiębiorczość wśród spadkobierców. Możliwe, że ma to też związek z tym, że w okresie zerowych stóp procentowych pieniądze na koncie pomnażają się już w niewielkim stopniu. W obawie przed nowym kryzysem gospodarczym również ci najbogatsi z bogatych zdają się bardziej na gotówkę. Według studium, miliarderzy utrzymują obecnie 22% swego kapitału w gotówce, co stanowi wyraźny wzrost w stosunku do poprzedniego roku.

Studium ostrzega, iż oprócz niebezpieczeństwa utraty fortuny za sprawą złych inwestycji, miliarderom grozi też “zszarganie opinii”. W końcu, w czasach social media, superbogacze znajdują się pod wzmożoną kontrolą. W udanym lansowaniu się pomagają na pewno chętnie owe przedsiębiorstwa i doradcy, którym Wealth-X odsprzedaje swoje dane. Miliarderzy są nie tylko kombinatorami, lecz dla niektórych branż sami stanowią doskonały interes.

W skrócie: Według nowego badania, liczba miliarderów w ubiegłym roku znów wzrosła, jak również wzrósł ich całkowity majątek. Większość superbogaczy to mężczyźni żyjący w Europie, następnie w USA. Szczególnie wyraźnie zwiększyła się jednak ich liczba w Azji. Spada udział miliarderów, których majątek bazuje wyłącznie na spadkach.

Autor: David Böcking

Tłumaczenie: Monika Gadzina

Źródło: http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/reichtum-wo-die-meisten-milliardaere-wohnen-a-1106826.html

Polub Plportal.pl:

Tags:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 5

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl