Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Strach przed odrzuceniem płatności. Jedna trzecia Czechów boi się używać karty za granicą


Dwie trzecie czeskich turystów korzysta z karty kredytowej na wakacjach za granicą. Jedna trzecia w ogóle nie korzysta z karty za granicą, ponieważ boi się komplikacji technicznych. Ta sama liczba osób łączy się z Internetem za granicą bez sprawdzenia, czy lokalne Wi-Fi jest bezpieczne, wynika z badania przeprowadzonego przez Czeskie Stowarzyszenie Bankowości.

W zeszłym roku, według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego, ponad pięć milionów Czechów wyjechało na wakacje za granicę. Ulubionym celem podróży była Chorwacja, do której wybrało się ponad 800 000 Czechów.

Następna na liście była Słowacja, a na trzecim miejscu znalazły się Włochy. W tym roku, według biur podróży i wycieczek first minute na lato, prowadzi Turcja, jest także zainteresowanie Tunezją i Egiptem. Korony czeskie są więc najczęściej zamieniane na kuny, euro, lirę turecką, funty egipskie lub dinary tunezyjskie.

Bez względu na to, dokąd Czesi wyjeżdżają na wakacje, przy wymianie walut polegają przede wszystkim na krajowych kantorach (48 procent) i bankach (jedna czwarta), a nie na tych zagranicznych, do których pójdą raczej z konieczności (cztery procent).

„Korony czeskie zawsze lepiej wymienić u nas. Banki i kantory zagraniczne nie muszą wcale akceptować czeskiej waluty. Również czeskie banki i kantory nie oferują wszystkich zagranicznych walut” powiedział ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa i obrotu płatniczego Czeskiego Stowarzyszenia Bankowości Tomáš Hládek. Po powrocie z wakacji obcej waluty nie wymienia 70 procent Czechów, ponieważ zatrzymują pieniądze na następną podróż.

W przypadku wyjazdu do egzotycznego i mniej odwiedzanego kraju, którego waluta nie jest oferowana przez czeskie kantory, dobrze jest, a czasami wręcz konieczne jest wyposażyć się w dolary lub euro. Pieniądze należy wypłacać tylko z takich bankomatów, u których wiadomo, że są kierowane przez banki. Inni operatorzy bankomatów mogą pobierać dodatkowe opłaty za swoje usługi, więc wypłaty mogą być droższe.

Przed wymianą pieniędzy oczywiście dobrze jest się dowiedzieć, jakie są warunki walutowe w krajach, do których podróżujemy, a także jak wyglądają banknoty i monety, aby pracownicy kantoru nie mogli nas oszukać. Ponadto warto obserwować, czy kurs wymiany zmienia się szybko czy jest raczej stały.

Ponad połowa respondentów (56 procent) obserwuje kurs walut przed wymianą i wymienia pieniądze tylko wtedy, gdy uznają to za najbardziej korzystne. Choć może się wydawać, że na rozwój kursu wpływa sezon urlopowy lub Boże Narodzenie, nie do końca tak jest. Na kurs wpływa przede wszystkim zachowanie dużych inwestorów na międzynarodowym rynku walutowym, podkreślił Hládek.


Uwaga na to, jaką kartę bierzecie

Z 2/3 Czechów, którzy podczas pobytu za granicą korzystają z karty płatniczej, 74% płaci tą, którą normalnie płacą w swoim kraju. Jednak może się to nie opłacić.

„Nie powinno się wyjeżdżać za granicę z kartą powiązaną z rachunkiem bieżącym, na którym przechowujemy wszystkie swoje oszczędności czy wyższe kwoty. Jeśli nie ma innej możliwości, dobrze jest chociaż ustawić limity na wypłaty z bankomatu i płacenie kartą, a także skontrolować, czy bank ma nasz numer telefonu na wypadek, gdyby zauważył nieprawidłowe działania na naszym koncie” radzi Hládek.

Według niego dobrze jest zapisać sobie numer telefonu swojego banku na wypadek zgubienia, kradzieży lub niewłaściwego użycia karty. „W przeciwnym razie lepiej z punktu widzenia bezpieczeństwa kupić kolejną kartę, która będzie zarezerwowana wyłącznie na podróże” powiedział Hládek. Osobną kartę zarezerwowaną na podróże ma dziewięć procent Czechów.

Ekonomika/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: zpravy.aktualne.cz

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 38 = 45

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl