
Statystycznie w Polsce mniej “biedy” niż we Francji i Wielkiej Brytanii
Written by zzz, Gru 17, 2017, 0 Comments
Odsetek osób dotkniętych tzw. deprywacją materialną i społeczną był w Polsce niższy niż we Francji, Belgii czy Wielkiej Brytanii – wynika z danych Eurostatu. Zasięg tak definiowanej “biedy” w naszym kraju znacznie zmalał w ostatnich latach.
Za deprywację materialną i społeczną Eurostat uznaje stan, w którym dana osoba ze względów finansowych nie może pozwolić sobie na zaspokojenie przynajmniej pięciu potrzeb z poniższej listy:
- poniesienie nieprzewidzianych wydatków,
- jeden tydzień wakacji rocznie poza miejscem zamieszkania,
- unikanie zaległości w płaceniu rachunków i kredytów
- posiłek zawierający mięso, ryby lub wegetariański ekwiwalent (co drugi dzień)
- utrzymania właściwej temperatury mieszkania
- samochód osobowy
- wymiana zużytych mebli
- wymiana zużytych ubrań na nowe
- dwie pary odpowiednich butów
- cotygodniowe kieszonkowe (drobna suma na własne wydatki)
- regularny odpoczynek
- raz w miesiącu spotkanie z przyjaciółmi/rodziną na drinka lub posiłek
- dostęp do Internetu
Warto dodać, że w tym roku powyższa lista zastąpiła starą listę, na której znajdowało się jedynie dziewięć materialnych kryteriów. Oczywiście jest to tylko jedna z wielu (a na dodatek dosyć arbitralna) definicji biedy.
Spory awans Polski
Jak wynika z opublikowanych dziś danych, w 2016 r. największy odsetek osób pogrążonych w tak specyficznie definiowanym ubóstwie odnotowano w Rumunii (50 proc.), Bułgarii (48 proc.) i Grecji (36 proc.). Na drugim biegunie znalazły się Szwecja (3 proc.), Finlandia (4 proc.) i Luksemburg (5 proc.).
Polska z wynikiem 12 proc. uplasowała się na dwunastym miejscu w unijnym zestawieniu. Tuż za naszymi plecami europejscy statystycy umieścili Francję (12,7 proc.), Wielką Brytanię (13 proc.) oraz Belgię (13,3 proc.).
Warto podkreślić, że jeszcze dwa lata temu odsetek osób dotkniętych deprywacją materialną wynosił w Polsce 20 proc., co dawało nam szesnastą lokatę w Unii, gdzie średnia wynosiła 19,3 proc. Średnią unijną przebiliśmy w 2015 r. (16 proc. wobec 17,2 proc. w UE), co dało nam awans na piętnastą pozycję.
Innymi słowy – od 2014 r. do 2016 r. odsetek osób dotkniętych deprywacją materialną spadł w Polsce o 8,6 punktów procentowych. Lepszymi wynikami mogą pochwalić się jedynie Malta (-12,4 p.p.), Łotwa (-9,5 p.p.) oraz Węgry (-9,1 p.p.). Jedynymi krajami, gdzie w omawianym okresie sytuacja się pogorszyła, były Szwecja (0,1 p.p.) oraz Belgia (0,9 p.p.).