Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Startupy rozbiły bank. Takich pieniędzy rynek nie widział nigdy


W 2019 roku polskie innowacyjne spółki dostały od funduszy 1,2 mld zł. To prawdziwy rekord. Rok wcześniej łączna suma inwestycji wyniosła jedyne 155 mln zł. – Ośmiokrotny wzrost jest imponujący i prawdopodobnie czyni nas liderem w Europie – komentuje ekspert.

W 2019 przeprowadzono 269 transakcji, w które zaangażowanych było 85 fundusze. (Fot: Philippe Lewicki,PFR Ventures)

1,2 mld zł to łączna suma kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Tak wynika z danych zebranych przez PFR Ventures i fundusz Inovo Venture Partner.

 

 

 

 

 

W 2019 roku polskie, innowacyjne spółki dostały od funduszy 1,2 mld zł. (Fot: PFR Ventures)

W porównaniu z rokiem 2018, gdy łączna suma inwestycji wyniosła 155 mln, wartość inwestycji wzrosła ośmiokrotnie. Liderami rund pokazały się trzy firmy: DocPlanner (344 mln PLN), Brainly (120 mln PLN) oraz booksy (115 mln PLN).

Rekord za państwowe pieniądze

– Ten wzrost inwestycji jest imponujący i prawdopodobnie czyni Polskę liderem wzrostu w Europie. Pamiętać jednak należy że dzięki temu skokowi dopiero dołączyliśmy do europejskiej średniej. Inwestycje venture capital to nadal tylko pół promila polskiego PKB – komentuje dla money.pl Borys Musielak, współtwórca SMOK Ventures.

– Żeby trend wzrostowy się utrzymał potrzebujemy więcej takich rund, jakie zrobił w zeszłym roku Docplanner, Brainly czy Booksy – dodaje.

 

 

Choć raport wskazuje, że 75 proc. zainwestowanych w Polsce pieniędzy pochodziło od prywatnych funduszy, to warto pamiętać, że te organizacje operują pieniędzmi, które same pozyskują od instytucji publicznych. Łącznie 225 z 269 transakcji bazowało na środkach od takich instytucji, jak NCBiR i PFR Ventures.

Skoro państwowe programy wytworzyły w 2019 roku górkę, to w przyszłym roku możemy mieć spadek inwestycji. Tak może się wydarzyć w sytuacji, gdyby jedne programy się skończyły, a kolejne jeszcze nie rozpoczęły.

Raport wskazuje ponadto, że koinwestycje, czyli wspólne inwestycje polskich i zagranicznych funduszy, stanowiły jedną czwartą wszystkich transakcji. Wśród najbardziej aktywnych funduszy międzynarodowych znalazły się Enern, Finch Capital, Speedinvest oraz Sunfish Partners (dwa z nich pozyskały finansowanie z PFR Ventures.)

Polska wciąż średniakiem

Tempo, w jakim w ciągu roku urosła skala inwestycji, czyni Polskę jednym z najszybciej rozwijających się ekosystemów startupowych. Jednak rundy finansowania, z których korzystali przedsiębiorcy na Zachodzie Europy, pokazują, jak wiele nas dzieli.

Wg portalu Crunchbase Daily w ubiegłym roku łączna wartość inwestycji w startupy w Europie wyniosła 36 mld dolarów. 40 proc. tej puli przypadło na Wielką Brytanię. Inwestorzy dofinansowywali tam spółki ponad 1,4 tys. razy na kwotę 14 mld dolarów. W Niemczech rok 2019 zakończył się 444 transakcjami (6 mld dolarów), a we Francji 425 (4,3 mld dolarów).

Zdaniem ekspertów, polscy przedsiębiorcy powinni poznawać partnerów topowych funduszy na świecie i działać od razu globalnie. Wskazują też, aby projektowali usługi i produkty, które poprawią jakość naszego życia i otoczenia. Na to zawsze znajdą się pieniądze.

– Oceniam, że szybsze niż spodziewaliśmy się tempo zmian klimatycznych i wyzwań z nim związanych powoduje, że inwestorzy chętniej lokują swoje oszczędności w projekty agor-tech, med-tech oraz odnawialne źródła energii. Te sektory będą kołem zamachowym roku 2020 – mówi money.pl Maciej Sadowski, prezes StartUp Hub Poland.

Autor: MARCIN ŁUKASIK

Źródło : money.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl