Go to ...

No Blog Title Set

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

SŁUSZNA INTERWENCJA KRYSTYNY PAWŁOWICZ W SPRAWIE WSPARCIA PRZEZ EBOIR NIEMIECKICH SIECI HANDLOWYCH


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju bezprawnie wspiera rozbudowę niemieckich sieci handlowych w Polsce – uważa Krystyna Pawłowicz. Posłanka PiSzgłosiła ten problem do prezesa NBP.

Krystyna Pawłowicz  poinformowała, że o interwencję w sprawie pożyczek udzielanych przez EBOiR „dramatycznie” prosili ją polscy przedsiębiorcy, którzy powiedzieli jej, że „polskie sklepy zmuszane są do likwidacji przez nieuczciwą konkurencję rozrastających się niemieckich sieci handlowych”.

Posłanka powołuje się na rozmowę z prezesem UOKiK, który “w bardzo rzeczowej jasnej analizie wyjaśnił, iż problem tkwi nie w kompetencjach i działaniach polskiego organu antymonopolowego, ale w nadużyciach i bezprawnych praktykach EBOiR.”

Chodzi tu szczególnie o Kauflanda i Lidla, „które wspierane są bezprawnie potężnymi, wieloletnimi pożyczkami udzielanymi od kilku lat ich właścicielowi, tj. Schwarz Gruppe na rozwój sieci tych sklepów w Polsce.”

W ocenie posłanki przesłanka “zwiększenia sektora prywatnego” w Polsce już dawno nie zachodzi, gdyż niemal w 100 procentach polski handel jest już prywatny, a pozostałe przesłanki udzielania pożyczek dla modernizacji Polski w ogóle nie mają związku z działalnością i ekspansją handlową sieciKaufland w Polsce.”

– EBOiR, wspierając bezprawnie środkami z budżetów państw członkowskich – też polskimi – rozbudowę niemieckich prywatnych sieci handlowych w Polsce drastycznie i nieuczciwie łamie zasady równej konkurencji i niszczy polskie przedsiębiorstwa prywatne – pisze Pawłowicz

Posłanka o pożyczkach EBOR-u dla niemieckiej sieci poinformowała Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Ten – jak informuje posłanka PiS – zajął się sprawą w trybie pilnym.

Nowy, wyznaczony przez prezesa NBP przedstawiciel Polski w banku EBOiR, Wioletta Barwicka, która od początku sierpnia jest jednym z jego dyrektorów wykonawczych, ma przedstawić, na jednym z najbliższych posiedzeń zarządu, list prezesa NBP z pytaniami dotyczącymi praktyk pożyczkowych EBOiR-u.

Autor:
Z.B.
Źródło:

poertalspożywczy

Dział:
Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 45 = 52

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl