Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Słabe dane z polskiej gospodarki. Mocny spadek produkcji przemysłowej


dane
O 1,3 proc. spadła w październiku produkcja przemysłowa w Polsce w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Z kolei sprzedaż detaliczna była wyższa o 3,7 proc. wyższa w ujęciu rocznym. Obie dane potwierdzają, że polska gospodarka zaczęła zmagać się ze spowolnieniem. Ekonomiści NBP mają jednak nadzieję, że przyszły rok przyniesie odbicie.

Informacje, które opublikował właśnie Główny Urząd Statystyczny, okazały się gorsze od średniej wcześniejszych prognoz ekonomistów. Spodziewali się oni, że produkcja przemysłowa w Polsce była w październiku wyższa o 0,8 proc. r/r, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 4 proc. r/r.

GUS podał również, że produkcja przemysłowa wypadła słabiej w porównaniu do września: spadła o 2,5 proc. m/m.

Analitycy wskazują jednocześnie na wciąż kiepskie wyniki branży budowlanej. Po spadku o 15,3 proc. r/r we wrześniu, październik również przyniósł w tej branży rozczarowanie – produkcja w budowlance spadła o 20 proc. r/r.

Dane opublikowane przez GUS potwierdziły, że ostatnie miesiące 2016 roku są dla polskiej gospodarki dość trudne. “Wzrost w przemyśle jest ogólnie słaby, m. in. pod wpływem niezbyt dobrej sytuacji w handlu międzynarodowym, a w październiku jeszcze szkodził mu negatywny efekt dni roboczych. Wskazania wskaźników wyprzedzających nie sugerują odbicia w przemyśle w najbliższej przyszłości” – napisali ekonomiści BZ WBK w komentarzu.

O tym, że polska gospodarka weszła w okres wolniejszego wzrostu, są przekonani ekonomiści z Narodowego Banku Polskiego. W najnowszej prognozie wskazali, że PKB wzrośnie w tym roku o 3 proc. Tymczasem w jeszcze w lipcowej prognozie wskazywali na wzrost o 3,2 proc.

Jak podał GUS w ubiegłym tygodniu, w trzecim kwartale PKB Polski wzrósł o 2,5 proc. w ujęciu rocznym. Wynik okazał się więc znacząco niższy od tegorocznego szacunku rządu, który prognozuje wzrost o 3,4 proc.

Dynamika zmian PKB w Polsce w latach 2013-2016 (dane w procentach rok do roku

Ekonomiści mają jednak nadzieję, że spowolnienie będzie krótkotrwałe i 2017 rok przyniesie poprawę. “W dłuższym horyzoncie prognozy wpływ czynników obniżających dynamikę PKB w 2016 r. będzie wygasał. W szczególności w 2017 r. oczekiwane jest zwiększenie się napływu funduszy z nowej perspektywy finansowej UE, co przyczyni się do rewizji dynamiki inwestycji, a tym samym wzrostu gospodarczego w górę” – czytamy w raporcie NBP.

Polub Plportal.pl:

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 + = 28

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl