Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Sklepy orientalne coraz częściej w towarzystwie polskich supermarketów


W Holandii przybywa sklepów z polskimi produktami. W ciągu ostatnich pięciu lat przybyło ich ponad 40, co w sumie daje liczbę prawie 130. Spośród sklepów, w których można kupić produkty konkretnej kuchni zagranicznej, sklepy orientalne są nadal najlepiej reprezentowane w holenderskim obrazie ulicy, z liczbą 285.

Tak wynika z danych KVK, który sprawdził, ile supermarketów i sklepów z zagraniczną żywnością jest zarejestrowanych. Łączna liczba supermarketów w Holandii, włączając w to sklepy marki Plussen, AH, Jumbo i Dirk, wynosi prawie 6 500.

Wśród wszystkich krajów i regionów, najbardziej wzrosła liczba sklepów z polskimi produktami. Po sklepach orientalnych, jest ich teraz także najwięcej.

Według Vakcentrum, organizacji handlowej zrzeszającej niezależnych przedsiębiorców, zagraniczne i tradycyjne supermarkety oraz delikatesy nie gryzą się ze sobą. „Często się uzupełniają”, mówi dyrektor Patricia Hoogstraten. „Czasem chodzi o specyficzną ofertę. Jednak jeśli wśród zagranicznych produktów pojawiają się nowinki, to holenderskie supermarkety w okolicy szybko je nabywają”.

To, że sklepy z nietradycyjną ofertą jedzenia i picia dobrze sobie radzą, wynika zdaniem dyrektora również z szerokiego zainteresowania kuchnią zagraniczną. „Holendrzy są chętni do eksperymentowania z różnymi zagranicznymi kuchniami. A dla tego dobrego indyjskiego posiłku idzie się po prostu do sklepu orientalnego”.

Prawie tysiąc dwieście sklepów z konkretnymi składnikami

Oprócz wielu sklepów orientalnych, według danych KVK, istnieje również prawie sto supermarketów i innych sklepów sprzedających składniki, które nazywają się azjatyckimi. Nieco ponad pięćdziesiąt innych jest zarejestrowanych jako sklepy spożywcze albo supermarkety z typowo indyjskimi produktami. Zależy to tylko od tego, jak przedsiębiorca opisuje swój biznes.

Sklepy i supermarkety z tureckim asortymentem w liczbie 75 znajdują się na czwartym miejscu. Surinamska żywność zamyka pierwszą piątkę z sześćdziesięcioma punktami sprzedaży. Na podstawie danych KVK zauważa, że jest więcej punktów sprzedaży produktów z kuchni zagranicznej, ale nie wszyscy, którzy się rejestrują, podają specyficzny kraj czy kuchnię.

W sumie prawie 1200 przedsiębiorstw jest zarejestrowanych jako zagraniczne supermarkety lub sklepy z zagraniczną żywnością. To o 5% więcej niż 5 lat temu.

Autor: Eva Schouten / tłum. Sandra Musiał

Źródło: https://www.nu.nl/economie/6151683/de-toko-krijgt-steeds-vaker-gezelschap-van-de-poolse-supermarkt.html#coral_talk_wrapper

Polub Plportal.pl:


About redaktor

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl