Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Skarbówka zdziera ogromny podatek za brak tego oświadczeniaW 2007 roku rząd zmienił zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości i wprowadził tzw. ulgę meldunkową. Ta miała zwolnić niektórych z 19 proc. podatku. Urzędnicy nie informowali o uldze przez co wiele osób musi teraz zapłacić urzędom skarbowym setki tysięcy złotych. Niektórzy dowiedzieli się o tym kilka lat po sprzedaży mieszkania – zaraz przed upływem terminu przedawnienia.

Sprawa dotyczy tych, którzy między 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2008 kupili mieszkanie, lokal lub dom. W ciągu tych dwóch lat obowiązywały specyficzne przepisy. Wtedy to zwiększono podatek od sprzedaży nieruchomości do 19 proc. uzyskanego dochodu. Wprowadzono także ulgę meldunkową. Ta dotyczy wyłącznie sprzedaży nieruchomości nabytych i wybudowanych od 2007 do 2009 roku.

Osoby, które kupiły mieszkanie w tych latach i postanowiły je sprzedać przed upływem 5 lat po nabyciu, muszą zapłacić wysoki podatek – 19 proc. Tej daniny można było jednak uniknąć. Wystarczyło spełnić dwa warunki: być zameldowanym w mieszkaniu przez rok i złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym. Na złożenie dokumentu sprzedający miał czas do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym dopięto transakcję.

Problem polega na tym, że drugi warunek okazał się ważniejszy od pierwszego. Napisane ręcznie oświadczenie liczy się dla urzędu bardziej niż stan faktyczny. Wystarczyłaby jedna kartka papieru napisana odręcznie. Nawet nie ma oficjalnego wzoru takiego pisma. Wiele osób, które spełniało wytyczne ulgi, nie miało o niej pojęcia. Jedną z niech jest mieszkanka Ostrołęki, która otrzymała mieszkanie w spadku po rodzicach. Postanowiła je sprzedać po kilku latach i kupić większe. Nikt nie powiedział jej o uldze meldunkowej. – Akty notarialne sprzedaży mieszkania i kupna kolejnego, sporządzane były w kancelarii notarialnej. Nikt, ani w Urzędzie Skarbowym, ani w kancelarii, nawet słowem nie poinformował mnie o uldze meldunkowej. To nie byłby dla mnie problem. Spełniałam przecież warunki – mówi mieszkanka Ostrołęki.

Dlaczego urzędy nie wzywały do uzupełnienia dokumentacji? Te przepisy obowiązują jedynie mieszkania kupione w ciągu 2 lat. Osób, które nie wiedziały o tej możliwości jest dużo więcej. Ostrołęczanka nie jest jedyna. Pracownica urzędu skarbowego pokazała jej cały segregator podobnych przypadków. – Na dzień dzisiejszy mam do zapłacenia 21 tys. podatku i ok 8 tys. odsetek. Czuję się bardzo skrzywdzona tą decyzją, do tej pory nie rozumiem jak to się mogło stać. Większość życia samotnie wychowywałam dwie córki, pomimo przeciwności i trudności, starałam się pracować i uczciwie wywiązywać się ze swoich obowiązków i nie korzystać z zasiłków socjalnych – dodaje „ofiara” ulgi meldunkowej.

Niestety prawo nie jest po jej stronie. – Jeżeli podatnik był faktycznie zameldowany, ale nie dotrzymał tego ustawowego terminu do złożenia oświadczenia o zameldowaniu. To wtedy jest ta transakcja opodatkowana na zasadach ogólnych – mówi Fakt24.pl Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego w Warszawie.

Słowa urzędniczki potwierdza Mateusz Kamiński – radca podatkowy. – Liczy się doręczenie dokumentu. To jest uregulowane przepisami prawa. Jeśli urzędnik nie poinformował o uldze, jest możliwość skarżenia z perspektywy cywilnej o wyrównanie poniesionej szkody takiego urzędnika. Ale nie ma możliwości kwestionowania braku zwolnienia, jeżeli nie zostały spełnione warunki – tłumaczy Kamiński. Dzisiaj także trzeba zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania w wysokości 19 proc. Można się jednak ubiegać o ulgę mieszkaniową.

Mieszkanka Ostrołęki nie zamierza się poddawać. Napisała list do ministerstwa finansów i do Rzecznika Praw Obywatelskich. Chce złożyć pozew zbiorowy. Dlatego wszystkie „ofiary” ulgi meldunkowej prosimy o przesyłanie wiadomości na e-mail martyna.rozeslaniec@fakt24.p
Źródło: www.msn.com

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 80 = 86

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl