Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Skarbówka na siłę robi z Polaków przedsiębiorców. Wszystko po to, by zapłacili wyższe podatki i ZUS.


Fiskus kolejny raz zmienia interpretacje, aby oskubać podatnika. Jeśli wynajmujesz mieszkanie to fiskus może uznać, że jesteś przedsiębiorcę. A przynajmniej takie stanowisko prezentują urzędy skarbowe, które przepisy interpretują w sposób skrajnie niekorzystny dla wynajmujących.

Dotychczas osoby, które wynajmują lokal mogą rozliczyć się z fiskusem na kilka sposobów. Jeżeli zdecydują się na ryczałt zapłacą 8,5 proc. Urzędy skarbowe, wbrew uzyskanemu przez „Gazetę Wyborczą” stanowisku Ministerstwa Finansów (które zaprzecza, by coś się w tej sprawie zmieniło), interpretują przepisy, w sposób, który wszystkich wynajmujących może wepchnąć w kategorię przedsiębiorców. A w takim wypadku podatki znacznie wzrastają – w zależności od wysokości przychodów może to być 18 lub 32 proc.

– To nie podatnik w dużej mierze decyduje o tym, czy prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości, czy też występuje u niego tzw. najem prywatny. Zachowanie wynajmującego w postaci nawiązania współpracy z wyspecjalizowanymi firmami, najem wielu nieruchomości czy wręcz najem okazjonalny, jak i uczynienie z powyższego stałego źródła utrzymania oraz ciągłość wykonywanych czynności przemawiają za tym, że podatnik prowadzi firmę – brzmi stanowisko Izby Skarbowej w Katowicach.

W sukurs katowiczanom przyszedł US z Bydgoszczy, który zaznaczył, że wynajem krótkoterminowy z całą pewnością można uznać za działalność gospodarczą. Co jednak kryje się pod sformułowaniem „krótki okres” tego nie wie nikt, ale prawdopodobnie US z najmu prywatnego chce uczynić “usługi hotelowe”. Można? Można! Wystarczy “widzi mi się” urzędnika US i płacimy wyższe podatki.

Niestety, los polskich podatników pozostaje więc w rękach “widzi mie się” urzędników, którzy z 8,5 proc. mogą błyskawicznie zrobić co najmniej 18%. Bo działalność gospodarcza to według definicji działania ciągłe, zorganizowane, prowadzone w celu osiągnięcia przychodu. Czyli teoretycznie wszystko się zgadza. Po co więc ministerstwo tworzy przepisy przychylne dla podatnika, a potem US interpretuje ten sam przepis zupełnie odwrotnie?

Warto dodać, że najem prywatny może być również rozliczany według skali podatkowej. Część wynajmujących decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na możliwość odliczenia od przychodów, wszystkich kosztów jego uzyskania. Nawet tutaj przechodzenie na działalność gospodarczą nie obejdzie się jednak bezboleśnie. Założenie jednoosobowej firmy wiąże się przecież z dodatkowymi wydatkami, jak księgowość i ZUS.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza/PL PORTAL PL

Artykuł opracował portal www.gotowespolki.pl

Polub Plportal.pl:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 37 = 43

 

About zzz

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl