Go to ...

biznes-gospodarka.plportal.pl

Reklama

Skarbówka głucha na prawo. Urzędnicy nie przejmują się wątpliwościami podatnikówObowiązujący od 1 stycznia 2016 roku przepis, który nakazywał urzędnikom fiskusa rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników, nie działa. Nie zastosowali go ani razu.
– Okazuje się, że jedynymi osobami w Polsce, które nie mają wątpliwości co do interpretacji prawa podatkowego, są urzędnicy aparatu skarbowego – mówi Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

Firma doradcza Grant Thornton przeanalizowała wszystkie ubiegłoroczne interpretacje (33,7 tys.). W 262 wnioskach podatnicy apelowali o zastosowanie klauzuli, wskazując między innymi na niejednolite orzecznictwo sądowe. Tylko do siedmiu takich wniosków skarbówka się odniosła. Zawsze negatywnie – pisze “Rzeczpospolita”, która jako pierwsza opisała badanie Grant Thornton.

– Podatnicy borykający się codzienne z niejasnymi przepisami wiązali z klauzulą in dubio pro tributario duże nadzieje – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton. – Ale, jak widać, przeliczyli się – dodaje.

Dziennik podaje przykład firmy, która zwróciła się do fiskusa z pytaniem, jak długo musi przechowywać księgi, w których wykazywała stratę z działalności. Sprawa jest kontrowersyjna, toczą się o to spory od wielu lat. Spółka zaapelowała o rozstrzygnięcie wątpliwości na jej korzyść, powołując się klauzulę i przytaczając korzystne orzeczenia sądowe. Wszystko na nic. Urzędnicy uznali, że przepisy nie budzą żadnych wątpliwości, księgi przechowywać trzeba 11 lat, a nie sześć, jak postulowała firma.

Zdaniem Przemysława Ruchlickiego, jeśli fiskus stwierdziłby niejednoznaczność jakiegoś przepisu, to byłby to bardzo mocny argument dla każdego podatnika toczącego z nim spór, zarówno podczas kontroli, jak i w sądzie. – Ministerstwo Finansów nie może sobie na to pozwolić, bo w praktyce oznaczałoby to konieczność odejścia od profiskalnej wykładni prawa – wskazuje ekspert.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha i członka Narodowej Rady Rozwoju, sytuacja podatników poprawi się, gdy wprowadzone zostaną jasne i precyzyjne przepisy podatkowe. – Wtedy zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników, która teraz nie działa, nie będzie potrzebna – powiedział ekspert “Rzeczpospolitej”.
Źródło: www.money.pl

Polub Plportal.pl:

Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

28 − 25 =

 

About publikator

Reklama

WSPARCIE: propublicobono-rp.org | ffon.pl